Estetiğin Dansı Balenin Fransız Baletleri

İtalya’da Rönesans ile başlıyor balenin tarihi; pantomim(pandomim) sanatçılarının tiyatro gösterilerinde kullandıkları dans adımlarıyla temeli atılmış. Bale, belli figür ve adımlara dayanan müzikli dans gösterisi olarak adlandırılır. İtalyan kökenli olan balenin kökeni “ballo” veya “balletto” sözcüğünden türemiştir.

Fransız doğumlu dansçı ve koreograflar Arthur Saint-Léon ve Marius Petipa ile gelişen balenin ilk adımları ise Catherine de Medici’nin “Baeujoyeux” adlı gösterisiyle atılmıştır. Rönesans’ın dur durak bilmeyen hızıyla 16. yüzyılda Fransa Kralı IV. Henry tarafından destek gören bale 17. yüzyılın sonlarında tüm Avrupa’ya yayılmıştır.

18.yüzyılda ise operadan tamamen kopan bale, kendisi de son derece yetenekli bir dansçı olan Fransa Kralı XIV. Louis zamanında en parlak zamanını yaşamıştır. Bu yüzyılın sonlarında ise Rusya’ya kadar uzanan bale ‘Uyuyan Güzel Balesi, Fındıkkıran Balesi ve Kuğu Gölü Baleleri’ gibi hayranlık uyandıran eserlerle adını dünyaya duyurmuştur.

Günbegün gelişen bale sanatı dansın en ilgi çeken ve estetik kokan parçalarından birisidir. Kusursuz fizikleri, puantlara sakladıkları acılarıyla balerinler ve baletler (dünyanın diğer tüm ülkelerinde bale dansçısı olarak adlandırılırken yalnız Türkiye’de balet deyimi kullanılmaktadır.) göz alıcı bir profesyonellik ve estetikle sanatlarını icra ederler. Çoğu mermerden oyulmuş vücutlarıyla bedensel estetiği bize sunan bale dansçıları dünyanın en ünlü moda fotoğrafçılarından Matthew Brookes’un kadrajına konuk oluyorlar.

“Les Danseurs(Dansçılar)” isimli kitabında Paris Opera Balesi (Ballet de l’Opéra de Paris) erkek dansçılarının yer aldığı etkileyici fotoğraflarıyla baletlerin güçlü bedenlerini, estetik duruşlarını ve göze çarpan yeteneklerini bizlere sunuyor. Siyah beyaz fotoğrafladığı serisine ünlü Fransız koreograf Marie-Agnès Gillot’un “Yüz yıl önce, bu dansçılar Rodin’in heykelleri için mükemmel modeller olurdu.” sözünü eklediği o eşsiz fotoğraflarla Les Danseurs karşımızda…

Estetigin-Dansi-Balenin-Fransiz-Baletleri-1

Estetigin-Dansi-Balenin-Fransiz-Baletleri-2

Estetigin-Dansi-Balenin-Fransiz-Baletleri-3

Estetigin-Dansi-Balenin-Fransiz-Baletleri-4

Estetigin-Dansi-Balenin-Fransiz-Baletleri-5

Estetigin-Dansi-Balenin-Fransiz-Baletleri-6

Estetigin-Dansi-Balenin-Fransiz-Baletleri-7

Estetigin-Dansi-Balenin-Fransiz-Baletleri-8

Estetigin-Dansi-Balenin-Fransiz-Baletleri-9

Estetigin-Dansi-Balenin-Fransiz-Baletleri-10

Kaynak: http://www.clm-agency.com/photography/matthew-brookes/les-danseurs/572a7205-2670-49a6-bca4-1e950a771fd0/
Wikipedia

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.