ESTETİK ERGONOMİNİN EVİ: BAUHAUS

1991-1933 yılları arasında Almanya’ da, sanat alanında eğitim veren, Walter Gropius tarafından kurulmuş bir okuldur. O dönemin Vasily Kandinsky,Josef Albers, Paul Klee gibi ünlü sanatçıları tarafından sanat ve tasarım eğitimi verilmiştir. Bauhaus isminin kalıcılaşmamasının nedeni olarak da hocaların ününden kaynaklandığı düşünülür.
Bauhaus sadece bir eğitim kurumu değil, aynı zamanda bir üretim merkeziydi. Bu nedenden dolayı sadece mimarlık alanına değil, endüstri ürünleri tasarımına da önem vermişlerdir.
1.Dünya Savaşı sonrası Gropius’a göre daha kalıcı, kullanışlı bir mimari akım başlamalıydı. Böylece sanatın ve fonksiyonelliğin birleştiği ürünler ortaya çıkmaya başladı. Makineleri iyi yönleriyle ele almışlar, onunla anlaşarak estetik-ergonomik tasarımlar ürettirmişlerdir.
Günümüzde de sanatla ilgili her bölümde görülen temel tasarım eğitimi ismi altında bilinen “ Vorkurs” Bauhaus’da ön eleme dersi olmaktan çıkmış ve kuramsal ağırlığı olan bir ders haline gelmiştir. Kısa zamanda da diğer sanat okullarında da görülmeye başlanmıştır.
Gropius, Bauhaus için şöyle diyordu: “ Bauhaus, makine çağında sanatçının gereken yerini alabilmesi için, sanatçının nasıl yetiştirilebileceği sorusuna iyi bir cevapla sanatı hayata entegre etmekti.” Onun eğitim felsefesine göre, öğrenciler kendi yetenekleri doğrultusunda geliştirilmeliler.
Alman Sosyal Demokratlarına daha yakın olan Bauhausçular Nazilerden kaçarak Amerika’ya giderler. Burada daha ünlü olan Bauhaus kökenliler hem mimari hem de eğitim alanında pek çok değişime öncü oldular.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
Röportaj: Nilgün Yerli

27 Kasım’da Zorlu PSM Drama sahnesinde “Yerli – Yersiz” gösterisi ile İstanbul seyircisinin karşısına çıktı Nilgün Yerli. Uzun yıllar Hollanda’da...

Kapat