Evren’de Oluşan İlk Yıldızlara Ait Sinyal Keşfedildi

Bilim insanları Evren ve Evren’i oluşturan unsurlara dair incelemelerine hız kesmeden devam ediyor. Bu kez yapılan araştırmalarda Evren’de oluşan ilk yıldızlara ait sinyal keşfedildi.

Bilim insanları tarafından on yıllardır araştırılan yıldızların atalarına ait bilgi ve kalıntılarda nihayet sevindirici gelişmelere yaşandı. Evren’deki hidrojen maddesinin nasıl oluştuğuna ilişkin bulgulara ulaşması için Avustralya kırsalına yerleştirilen radyo teleskobu sayesinde Evren’de oluşan ilk yıldızlara ait sinyal saptandı.

ABD’deki Arizona Üniversitesi’nden araştırmacılar böyle bir sinyalin ilk kez keşfedildiğini ve bu keşfin astrofizik çalışmaları için bir dönüm noktası oluşturabileceğini kaydetti.

BBC Türkçe’de yer alan haberin ayrıntıları ise şöyle:

Radyo teleskobunun yakaladığı hidrojenin sahip olduğu koşullar incelendiğinde, Büyük Patlama’dan 180 milyon sonra yıldızların yaydığı yoğun ışıklar ve hidrojenin etkileşime girmiş olabileceği görüldü. Evren’in yaklaşık 13,9 milyar yaşında olduğu düşünülürse, ilk yıldızlar Güneş’in oluşmasından 9 milyar öncesinde yanmış olabilir.

Araştırma sonuçları Evren’in doğuşuna ilişkin çok daha fazlasını da söylüyor. Bulgular, Evren’in ilk başta eksi 270 derece, yani sanılandan iki kat daha soğuk olduğunu da gösteriyor.

Bilinen bir teoriye göre yıldızlar, Büyük Patlama sonrası evreni kaplayan soğuk hidrojen gazından oluştular. Büyük ihtimalle dev boyutlara ve inanılmaz bir parlaklığa sahip olsalar da, ömürleri kısa sürdü. Patladıklarında ise, bizlerin yaşamını mümkün kılan kimyasal elementleri Evren’e yaydılar.

Avustralya’daki yemek masası boyutlarında teleskobun algıladığı radyo sinyalleri, beklentilerin çok daha üzerinde bir güce sahip. Bazı araştırmacılar bunu şöyle değerlendiriyor: “Evren’in evriminin ilk aşamalarında oluşan hidrojen atomları, ‘karanlık madde’ ile doğrudan etkileşime girmiş olabilir.”

Karanlık madde, göremediğimiz ancak yerçekimsel etkisi ile galaksilerin dönüş şeklini etkilediğini gözlemleyebildeğimiz bir ‘madde’ olarak adlandırılıyor. Neden oluştuğu bilinmiyor çünkü şu ana kadar başka unsurlarla etkileşime girdiğine dair bulguya erişilemedi. Bu nedenle araştırmanın karanlık maddenin taneciklerini saptamak için gösterilen çabaları da kolaylaştıracağı umuluyor.

Sinyalin keşfini sağlayan Avustralya’daki teleskop

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.