Evrensel Sanat Projesi Bilinmeyen Figürlerin Tablolarını Sokağa Taşıyor

Geçen yıl Louvre’u ziyaret ederken, sanatçı ve film yapımcısı Julien de Casabianca, müzenin bir köşesine öylece atılmış olan ve bir kadın mahkûmun resmedildiği tabloya gözü takılmış. Ardından aklına bir fikir gelmiş: Bir şekilde onu serbest bırakabilseydi -gerçek ve mecazi manada- nasıl olurdu?

İnsanlar tabloyu veya yapan sanatçıyı bilmeyebilirdi ama en azından Louvre’u  ziyaret etmeyen yüzlerce hatta binlerce insan bu tabloyu görmüş olacaktı. Bu fikir ile Outings Projesi doğmuş oldu.

Yaptığı ilk sanat eserinin fotoğraflarını online olarak paylaştıktan sonra, en az 18 şehirden insanlar buna benzer anonim tablolarda bulunan karakterleri Londra, Barcelona, Chicago, Roma gibi halka açık yerlerde göstermeye başladılar.

Casabianca evrensel katılımın onun için tamamen beklenmedik ve plansız olarak gerçekleştiğini söylüyor, fakat bu işi gönülden benimsediğini eklemeden geçmiyor.

Ona, konusuz veya niteliği olmayan bir sanat olma olasılığı sorulduğunda bize şöyle dedi:

“Size bilmediğiniz bir şey söylemek istemiyoruz ve insanların kendilerini cahil hissetmelerini de istemiyoruz. Sadece sanatın geçmişten gelme olduğunu ve günümüzde değiştiğini bilmelisiniz. Duygu, estetik ve sanatla içinize işlemeli.”

Bu projeye ilgi gösterenler sadece sanatçılar değildi. Madrid ve Polonya’da bulunan iki müze de “halk kendi sanatını yaratıyor” adı altında bu projeye ilgi göstermiştir. Casabianca şu anda Amerika’da, bilinmeyen figürleri ortaya çıkarmak için 12 şehirlik bir turda.


Outings-Projesi-2

Outings-Projesi-3

Outings-Projesi-4

Outings-Projesi-5

Outings-Projesi-6

Outings-Projesi-7

Outings-Projesi-8

Outings-Projesi-9

Kaynak: http://www.thisiscolossal.com/

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.