Farklı Kıtalardan Sonbahar Festivalleri

Festival deyince aklımıza yaz festivallerinin coşkusu düşse de, sonbahar aylarında da tüm dünyada ilgi çekici ve aynı zamanda geleneksel festivaller de düzenlenmiyor değil. Hatta özellikle sonbahar festivalleri yaza nazaran daha da rağbet görüyor kanımca. Tatiller bitiyor, kültür sanata ayrılan vakit de haliyle sonbaharda artıyor.

Sonbahar, özellikle Avrupa’yı ziyaret etmek için de mükemmel bir zaman. Günler keyifli, güneş ile rüzgar dans ediyor, yeni sergiler açılıyor, fiyatlar yaza nazaran daha da düşüyor hem.

Sonuçta, ister güneşli Batı’yı, ister soğuk Kuzeyi, ister kültürel açıdan zengin Güney Doğu’yu veya Eski Kıta’daki herhangi bir bölgeyi ziyaret etmeyi planlayın, kesinlikle mükemmel bir festival, konser, kültürel etkinlik bulacaksınız.

Ben de İstanbul’da yaşayan ve bu şehrin ritmine heyecan katan festival zamanlarını iple çeken biri olarak, bu kadar övgüden sonra naçizane bir derleme ile sizi dünyanın dört bir tarafındaki festivallere götürmek istiyorum.

1) La Mercè Festivali, İspanya

Katalonya’nın en büyük cadde geçit töreni olan Les Festes de la Mercè, sergilenen yaklaşık 600 etkinliğin gerçekleştiği bir festival. Şehrin koruyucu azizinin onuruna düzenlenen La Mercè, büyüleyici Katalan kültürünü keşfetmek için de harika bir fırsat.

Bu şölen, geleneksel olarak 24 Eylül’de gerçekleşmesine rağmen, bu yıl 21-24 Eylül arasında gerçekleşecek ve bolca müzik, geçit törenleri, sokak gösterileri, yarışmalar ve havai fişek gösterileri ile şehir genelinde farklı noktalarda gerçekleşecek.

La Mercè’nin öne çıkanları arasında, Plaça Sant Jaume’deki dünyaca ünlü Castellers (devasa insan kuleleri), Plaça de la Mercè’deki Devler Geçit Töreni ve ‘Correfoc’ (yangın kaçışı) sayılabilir. Ayrıca, ejderhalar ve yangın canavarlarının yanı sıra çok sayıda yiyecek kamyonu ve sanat enstelasyonu sergisi de düzenlenecek.

2) Cornish Yemek Festivali, İngiltere

Yerel lezzetleri kutlayan Büyük Cornish Yemek Festivali, Truro’nun Lemon Quay bölgesine 22-24 Eylül tarihleri arasında, en iyi şefler, en iyi yerel peynir üreticileri, fırıncılar, çikolatacılar ve yemek pişirme gösterileri ile sayısız lezzetle geliyor.

Bu yıl 15. si düzenlenecek olan bu leziz etkinlik, yarışmaya katılan yaklaşık 50 üretici ve 40’tan fazla şef ve yiyecek uzmanıyla İngiltere’nin en ünlü yemek festivallerinden biri olmaya devam ediyor.

3) Paris Beyaz Gece Festivali, Fransa

‘White Night’ veya ‘Paris Nuit Blanche’, bu muazzam Işık Şehri’nde ziyaretçilere eşsiz bir kültürel deneyim sunan, yılda bir gerçekleşen bir sanat festivali. Ekim ayında gerçekleşen festival sırasında, Paris’in rakip tanımayan müzeleri, galerileri, sinemaları, yüzme havuzları ve diğer eğlence ve kültür kurumları, sabahın erken saatlerine kadar ziyaretçilere açık oluyor. Ayrıca, turistler Paris sokaklarında gerçekleşen çeşitli geçit törenlerine, konserlere ve diğer canlı performanslara da tanık oluyorlar.

4) CAFe Budapeşte Çağdaş Sanatlar Festivali, Macaristan

CAFe Budapeşte Çağdaş Sanatlar Festivali, bu yıl 2- 18 Ekim 2019 tarihleri arasında Macar başkentinde gerçekleşecek. Festival, ülkede türünün en iyi etkinliklerinden biri. Günümüz reformist sanatçılara odaklanan bu kültür festivalinde, her tarzda konser, güzel sanatlar programları, sergiler, tiyatrolar, danslar ve Budapeşte’nin canlı kültürel ortamını sergilemek için tasarlanan birçok performans da yer alıyor.

Popüler yerler arasında Ulusal Tiyatro, Trafó Çağdaş Sanat Evi, Atrium Sineması ve Budapeşte’deki diğer kültürel kurumlar ve kafeler de yer alıyor.

5) Alba Beyaz Trüf Festivali, İtalya

Piedmont’taki Alba şehri İtalya’nın trüf başkentidir ve her yıl Ekim ve Kasım ayları boyunca, sevilen ürünlerini eğlenceli etkinliklerle sergiliyor.

Birçok konser, yiyecek pazarı, yarış, spor, yemek fuarı, kültürel programlar ve şarap tadımı olanakları, ziyaretçilerine eşsiz bir kültürel ve mutfak deneyimi sunan Alba Beyaz Trüf Festivali’ni tamamlar nitelikte. Festival bu yıl 6 Ekim’den 25 Kasım’a kadar sürüyor.

6) Amsterdam Dans Etkinliği, Hollanda

Amsterdam, 2018’de Avrupa’nın elektronik müzik başkenti oldu. ADE adındaki Amsterdam Dans Etkinliği, dünyadaki en büyük elektronik kulüp festivali değil aynı zamanda alandaki uzmanların endüstrinin geleceğini tartıştığı türünün en önde gelen etkinliği. Bu yıl 16-20 Ekim arasında gerçekleşecek bu festivalde dünyanın en iyi DJ’lerinden yeni çıkan müzisyenlere kadar, 800 civarı sanatçıyı konuk ediyor.

Günler atölye çalışmaları, konferans oturumları ve teknik gösterilerle dolup taşırken, geceler en son çıkan parçalarla coşkuyu yakalıyor. Son derece iddialı olan bu festivale eğlenmemek mümkün gözükmüyor.

7) Flamenko Bienali, İspanya

Her yıl ispanya’nın farklı şehirlerinde gerçekleşen Flamenko Bienali, dünyadaki en iyi ve en ünlü flamenko olaylarından biri. İspanya’da Endülüs’te doğan bu tutkulu sanata adanmış harika gitar tınıları, danslar ve misk performansları ile yine bu yıl da dolu dolu geçecek.

Şehrin dört bir yanındaki büyüleyici küçük meydanlarda çeşitli konserler ve canlı performanslar düzenlenecek. Geleneksel flamenkodan, ilerici alt türlere kadar uzanan festival, ziyaretçilerine dünyanın en iyi flamenko sanatçıları tarafından gerçekleştirilen 70’in üzerinde birinci sınıf gösteri ile keyifli saatler yaşatmayı vaat ediyor.

Festival bu yıl Malaga’da 1-11 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek.

8) Galway Uluslararası İstiridye ve Deniz Ürünleri Festivali, İrlanda

Her sonbaharda, 28-30 Eylül’ün son hafta sonunda, İrlanda’nın batısındaki Galway şehri, ülkenin en tanınmış yiyecek festivali – Galway Uluslararası İstiridye ve Deniz Ürünleri Festivali’ni kutlarken hayat buluyor. Bölgenin görkemli ve bozulmamış güzelliğine ek olarak, katılımcılar İrlanda’nın başlıca lezzetlerinin tadına bakmak için davet ediliyorlar.

Festivalin belli başlı ilgi çekici kısımları arasında İstiridye İncisi Yarışması, Sokak Festivali, Ulusal İstiridye Açılış Şampiyonası ve adeta bir şölene dönüşen göz kamaştırıcı bir kapanış töreni var. Etkinliğin cazibesine ek olarak, çeşitli sokak gösterileri ve canlı müzik konserleri, renkli geçit törenleri, yemek pişirme gösterileri, gece dansları da düzenleniyor.

9) Oktoberfest, Almanya

Her sonbahar, dünyanın her yerinden milyonlarca insan dünyanın en ünlü bira festivaline katılmak için Münih’e akın ediyor. Yaklaşık 200 yıldır süregelen festival Oktoberfest’ten bahsediyorum. Bavyera kültürünün derinliklerine dayanan bu festival – aslında dünyanın en Büyük Halk Fuarı – geleneksel yemekleri, bolca müziği, geleneksel Alman kıyafetleri giyen güzel kadınları, aynı zamanda gösterileri, partileri ve yarışmaları düzenleyen düzinelerce çadırı da misafirleriyle ağırlıyor. Ve tabii ki bu festivalin kraliçesi – milyonlarca litre Alman birası!

Oktoberfest 2019 yılında, 21 Eylül – 6 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek. Şimdiden bu festivali iple çektiğinizi biliyorum.

10) Albuquerque Uluslararası Balon Festivali, New Mexico / Amerika

Her yıl Ekim ayında New Mexico, dünyanın en büyük balon festivali – Albuquerque Uluslararası Balon Festivali’ne ev sahipliği yapıyor. 1972 yılından beri düzenlenen festival, ilk olarak Albuquerque yerel radyosunun 50’inci yılı kutlamaları için balonların uçurulması ile başlamış. Şimdi dünyanın her yerinden meraklılarını cezbediyor ve aynı zamanda dünya çapında en çok fotoğraflanan etkinliklerden de biri.

Bu dokuz günlük festival için Sonbahar boyunca her gün yüzlerce renkli sıcak hava balonu gökyüzüne gönderiliyor. Gökyüzündeki tüm renkli balonların çöl manzarasının üzerinde, berrak sonbaharın temiz havası üzerinde seyretmesini izlemek ise bir rüyada gibi hissetmenizi sağlıyor. Kesinlikle görülmesi gerekenler listenize eklemeye değer bir Sonbahar festivali.

Festival, akşam saatlerinde daha da güzelleşiyor, tüm balonların ışığı yandığında harikalar diyarındaymışsınız gibi hissediyorsunuz. Ancak, akşam boyunca balonlar gökyüzünde canlı havai fişekler ve canlı müzik eşliğinde yerde kalıyor.

11) Diwali , Hindistan

Işıklarla, havai fişeklerle ve renklerle işaretlenmiş Diwali, her sonbaharda Hindistan’da kutlanan beş günlük bir festivaldir. “Işık Festivali” anlamına gelen Diwali, dünyanın en eski festivallerinden biri. Kuzey yarım kürede her sonbaharda Hindular, Jainler, Sihler ve bazı Budistler tarafından kutlanıyor. Işığın karanlığa zaferini kutluyorlar ve her yıl Ekim ve Kasım ayları arasında gerçekleşiyor ve kesin tarihler Hindu ay takvimine göre değişiyor.

İnsanların evlerini lambalar, fenerler ve rangoli ile süslediği, genellikle renkli toz ve çiçekler kullanarak evin girişinde yarattıkları renkli desenlere tanıklık etmek için gerçekten muhteşem bir festival. Bütün evler gece boyunca her sokakta atılan havai fişeklerle aydınlanıyor, bütün şehir parlıyor.

Diwali festivalini yaşamak için Hindistan’ı ziyaret ediyorsanız, bu ışık kutlamalarını deneyimlemek için en iyi yerlerden biri Jaipur. Bu sonbahar festivalinde Jaipur şehri çamurla aydınlatılmış diyas adı verilen kandillerle aydınlanıyor. Beş gün süren festival bu sene 27 Ekim’de başlıyor.

Festival bu sene 5-13 Ekim arasında gerçekleşiyor.

12) Loy Krathong and Yi Peng, Tayland

Loy Krathong, Tayland’ın her yerinde ve Laos ve Myanmar’ın bazı bölgelerinde kutlanıyor. Tayland ‘Işık Festivali’ olarak bilinen bu geleneksel sonbahar festivali, Tay ay takviminde, 12. ayın dolunayında gerçekleştiriliyor.

Loy Krathong’da evler mumlarla süsleniyor ve mum ışığında sepetler (Krathongs olarak biliniyor) nehirlerden aşağı salınıyor. Bangkok gibi şehirlerde ise, binlerce mum ışığındaki sepet nehre gönderildiği için yanıyor.

Ülkenin kuzey kesiminde, Loi Krathong, aynı anda gece gökyüzünde binlerce kağıt fenerin serbest bırakılması ile gerçekleşen Yi Peng festivali ile aynı zaman aralığında gerçekleşiyor.

Gökyüzünü ve nehrin aynı anda aydınlanmasını izlemek büyüleyici olmalı.  Festival 11-13 Kasım tarihleri arasında gerçekleşiyor.

Umarım herhangi bir zamanda, herhangi bir yerde bu festivallerden birinde buluruz kendimizi. Sonbahar, festival esintileriyle geçsin!

Kaynak:1 , 2

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.