Fatih Akın, Amerikan Film Akademisi Üyeliğine Davet Edildi!

Oscar Ödülleri ile tanıdığımız ve dünyaca ünlü sinemacıların yer aldığı Amerikan Film Akademisi, Türk asıllı Alman yönetmen Fatih Akın’ı üyeliğe davet etti.

Geçtiğimiz yıl Nuri Bilge Ceylan ve Gökhan Tiryaki’nin üye olduğu Amerikan Film Akademisi’ne bu yıl ünlü yönetmen Fatih Akın, Türkiye’den Harika Uygur, Guy Ritchie, Brillante Mendoza, Kim Ki-duk, Russo Kardeşler gibi ünlü yönetmenlerin yanı sıra, Naomie Harris, Monica Belluci, Kristen Stewart, Franco Nero gibi ünlü oyuncular da davet edildi.

Bu yıl Fatih Akın’ın yönetmenliğini üstlendiği In The Fade (Solgun) filmindeki rolüyle ‘En İyi Kadın Oyuncu’ Oscar’ını Diane Kruger kazanmıştı. Ayrıca Akın, 2004 yılında Duvara Karşı filmiyle Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı ödülüne, 2007 yılında ise Yaşamın Kıyısında filmiyle Cannes Film Festivali’nde En İyi Senaryo Ödülü’ne layık görülmüştü.

Fatih Akın’ın son filmi In The Fade’in (Solgun) Almanya’da 23 Kasım’da vizyona girmesi beklenirken Türkiye’de ne zaman izleyiciyle buluşacağı henüz bilinmiyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.