Fatih Akın’ın Çekeceği ‘Kürk Mantolu Madonna’ Filminden Yeni Detaylar

Aylardır konuşulan ‘Kürk Mantolu Madonna’ eserinin sinema uyarlaması hakkında Ay Yapım’ın patronu Kerem Çatay’dan detaylı açıklamalar geldi.

Türk edebiyatının unutulmaz ismi Sabahattin Ali’nin ünü Türkiye sınırlarını aşan kült romanı ‘Kürk Mantolu Madonna’nın sinemaya uyarlanacağı aylar önce duyurulmuştu. Yapım için ilk önce ABD’li yapımcı Harvey Weinstein ile anlaşılmış, Weinstein’ın adı Hollywood taciz skandallarıyla anılınca projeden vazgeçilmişti.

‘Kürk Mantolu Madonna’ filminde romanın ana karakteri Maria Puder’i canlandıracak başrol oyuncu çok konuşulmuş, Beren Saat’in ardından Marion Cotillard ihtimali üzerinde durulmuştu. Filmle ilgili detaylar tartışıladururken In The Fade (Paramparça) filmiyle ses getiren Türk asıllı Alman yönetmen Fatih Akın, şubat ayında verdiği bir röportajında filmi çekmek istediğini söyleyerek açıklamalarına şu sözlerle devam etmişti: “Sabahattin Ali’nin Kürk Mantolu Madonna eserinin hakları Ay Yapım’da. Kerem Bey’le (Çatay) konuşuyor, beraber çalışmak istiyorum. Roman Almanya’da geçiyor, yönetmek için en uygun kişi benim diye düşünüyorum. Anlaşıp çalışırsak film Türkiye adına yarışmalara katılır. Türkiye’den çok iyi oyuncular çıktı. Aslında çalıştığım insanlarla bir kere daha çalışmak isterim. Meltem Cumbul, Nurgül Yeşilçay, Güven Kıraç, Erkan Can ve diğerleri…”

Senaryosunun Ece Yörenç tarafından yazılacağı söylenen ‘Kürk Mantolu Madonna’ filmi hakkında yeni detaylar paylaşıldı. Sina Koloğlu Milliyet’te yer alan yazısında Kerem Çatay’ın World Screen’e verdiği söyleşiyi okurlarıyla paylaştı.

Fatih Akın’ın filmi iki dilde çekeceğini öğrendiğini söyleyen Çatay’ın film hakkındaki açıklamamaları ise şöyle:

“Tanınmış Türk romanı ‘Kürk Mantolu Madonna’yı çekmeye başlayacağız. Bu roman, aynı zamanda ABD’de bestseller. Devreye Fatih Akın girdi. Sonra anlaşıldı ki, uzun süredir romanın peşindeymiş. Böyle bir durum olunca Ay Yapım, Akın’da karar kıldı. Şöyle de yorumlar yapıldı, ‘Akın, ‘Yabancı Dilde En İyi Film Oscarı’nı alırsa, Kürk Mantolu Madonna’ya ilgi daha da artar, istediği ünlü oyuncuyu Maria Puder rolüne oturtur.’ Bu olmadı ama kendisi yine de ‘Altın Küre’gibi çok önemli bir ödül aldı. Akın, her daim oyuncuların saygı duyduğu bir yönetmendir. Sürpriz bir ismi bu rolde görebiliriz. Film çekimlerine yazın sonunda başlanacağı belirtiliyor. 2019 Berlin ve Cannes Film Festivali’ne katılmak ve tabii ödül almak, ilk düşünce…”

Maria Puder ile Raif Efendi’nin aşkını anlatan romanın konusu ise şöyle:

Hep başkalarının istediği gibi yaşayan Raif Efendi, memnuniyetsiz hayatının tek bir anıyla değiştiğine şahit olacaktır: Maria Puder isminde bir kadına âşık olduğunda… Babasının isteğiyle Berlin’e giden ve oradaki bir sanat galerisinde hayran kaldığı bir tabloyla karşılaşan Raif Efendi, tabloda resmedilen kadın portresinin  Andrea Del Sarto tarafından resmedilmiş “Madonna delle Arpie” adlı tablodaki Meryem Ana (Madonna) tasvirine benzediğini düşünür. Raif Efendi, daha sonra takıntı derecesinde hayran olduğu tablodaki yüzün sahibiyle karşılaşacaktır.

Kürk Mantolu Madonna – İlk Baskı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.