Fazıl Say, Mülteci Çocuklarla Konser Verecek!

Fazıl Say, “Bestelerle Umuda Yolculuk” projesi dahilinde  Suriye’deki savaştan kaçıp İzmir’e gelen 20 mülteci çocukla beraber konser verecek.

Ülkelerindeki savaştan kaçan, İzmir’in Basmane semtindeki  Suriyeli çocuklar’ın zorlu yaşam mücadelelerinde solan yüzleri, alacakları müzik eğitimiyle biraz olsun gülecek. Mülteci dramına dikkat çekmek isteyen müzik öğretmeni Muharrem Dayanç, 9-14 yaş aralığındaki 10 kız 10 erkek Suriyeli çocuğa müzik eğitimi verileceğini ve 1 Eylül 2017 Dünya Barış Günü’nde Fazıl Say ile birlikte sahneye çıkacaklarını söyledi.

Ekim ayında çalışmaları başlayacak proje hakkında Dayanç şu ifadeleri kullandı:

Basmane bölgesinde bir süredir yerleşik olarak yaşayan çocuklar arasından seçim yapıyoruz. İletişim kurabilmek adına az da olsa Türkçe bilenlere öncelik tanıyoruz. Bilmeyenler için bir de gönüllü tercümanımız olacak. Şu ana kadar yaptığımız ziyaretlerde hem aileler hem de çocuklardan güzel tepkiler aldık. Onlara manevi destek verebilmek en temel hedefimiz (…)

Dünya dillerinde şarkılar söyleyen bir mülteci çocuk korosu kuracağız. Çocukların kendi dillerinde de şarkılar söylemesini istiyoruz. Toplam 10 şarkı hazırlayacağız. 10 kız çocuğumuza piyano çalmayı öğreteceğiz. 10 erkek çocuğumuza ise gitar dersi vereceğiz. Dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say’la projemizi paylaştık. Kendisi 1 Eylül 2017’de vereceğimiz konserde bizimle birlikte olacak. Çocuklar ünlü sanatçımızla aynı sahneyi paylaşacak (…)

Savaşın gölgesinde çocukluklarını yaşayan bu miniklerin, müzikle hayata yeniden bağlanmasını istiyorum. Amacım Türkiye’den tüm dünyaya barış mesajı vermek.

multeci

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.