Filmlere Ruhunu katan Bir Besteci Zbigniew Preisner

“Zaman nasılsa sanat da öyle”

Özellikle Kieslowski’nin filmlerine yaptığı müzikler ile tanınan Zbigniew Preisner, 1955 yılında Polanya’da doğdu. Besteci ve Kompozitör olarak bilinen Preisner’in, müziklerini bestelediği filmler arasında Polonya devlet televizyonu için hazırlanan Dekalog adlı kısa film serisi, Véronique’in İkili Yaşamı, Üç Renk: Mavi, Üç Renk: Beyaz ve Üç Renk: Kırmızı gibi ünlü yapıtlar bulunur.

Pek çok film ve belgesel için besteler yapan sanatçı, Louis Malle’in Damage, Luis Mandoki’nin When A Man Loves A Woman, Agnieszka Holland’ın Secret Garden ve Charles Sturridge’ın Fairytale: A True Story filmlerine de besteler yaptı.

Bazı yorumcular onun için, aynı dönem de yaşamış olsalardı adının Bach, Mozart, Beethoven gibi ünlü bestecilerle anılacağını söyledi. Klasik müziğe minimalist yaklaşımlar sunan Preisner, “Requiem for my friend”i Kieslowski’ye ithaf etti.

Zbigniew Preisner’in, bestelerinde eski ahitten ayetlere  yer verdiği bilinir. Yaptığı film müzikleri ile Berlin film Festivali ve Fransız film Akademisi’nden çeşitli ödüller alan sanatçı adeta filmlere can verir.

Sevil Ateş

MSGSÜ Sanat Tarihi bölümü mezunu.
Kültür sanat editörlüğü ve yazarlığı yapıyor. Tiyatro ve performatif sanatlar ile uğraşıyor.
Sanat Karavanı Yazarı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
YEMEYE KIYAMAYACAĞINIZ SANAT ESERLERİ

“Birbirinden lezzetli sanat eserleri” pek de alışık olmadığımız bir kalıp olsa da, çikolatadan yapılan bu eserleri anlatmak için daha uygun...

Kapat