Floransa’da Gezilmesi Gereken 7 Yer

Rönesansın merkezi olan Floransa’nın hemen hemen her yerinde mutlaka etkileyici bir sanat eseriyle karşılaşırsınız.Avrupa’nın en gezilesi şehirlerinden biridir.Şehrin en güzel özelliklerinden biri de tüm önemli yapıların birbirine yürüme mesafesinde olmasıdır.İşte birbirinden güzel 7 eseriyle Floransa…

1. Floransa Katedrali, Duomo

floransada-gezilmesi-gereken-10-yer1
Rönesansın en meşhur kiliselerinden biri olan Duomo, bugün hala bütün ihtişamını korumaktadır.Floransa Katedrali’ne Roma’daki Pantheon kadar görkemli büyük bir kubbe yapılması için bir yarışma düzenlenmiştir.Yarışmayı kazanan Brunelleshi Pantheon’dan bir metre daha küçük bir kubbe yapmıştır. Kubbenin iç kısmı Michelangelo’nun freskleriyle süslüdür.Cephesi renkli mermer kaplamadır. Floransa’nın silüetini belirleyen en önemli eserdir.

floransada-gezilmesi-gereken-10-yer2

2. Vecchio Sarayı

floransada-gezilmesi-gereken-10-yer5
Açık hava müzesi olarak kullanılan meydanda bulanan Saray bugün Floransa’nın belediye binası olarak kullanılıyor.Giorgio Vasari sarayın iç mekanını yapmıştır.Terasında Donatello’nun Judith ve Holofernes’i, meydanda ise Michelangelo’nun Davud heykelinin bir kopyası bulunmaktadır.

floransada-gezilmesi-gereken-10-yer3

3.Uffizi Galerisi

floransada-gezilmesi-gereken-10-yer6
Dünyanın en eski ve en ünlü sanat müzelerinden birisidir.2 katlı “U” şeklindedir.Leonardo Da Vinci, Michelangelo, Botticelli, Rafael gibi rönesans ustalarının eserleri burada bulunur.

floransada-gezilmesi-gereken-10-yer7

4. Santa Croce Kilisesi

floransada-gezilmesi-gereken-10-yer8
Fransızken mezhebinin en geniş kilisesidir. İçerisi Giotto ve öğrencilerinin freskleriyle süslüdür. Michelangelo, Galileo, Machiavelli, Gentile, Rossini gibi en meşhur italyanların mezar yeridir.

5. Brancacci Şapeli

floransada-gezilmesi-gereken-10-yer9
Rönesansın Sistine Şapeli olarak adlandırılır.İçerisinde Masaccio’nun freskleri vardır.Barok dönemde bazı tablolar uygun görülmemiş, değiştirilmiş hatta önlerine mezar yerleştirilmiştir.

6. Boboli Bahçeleri

floransada-gezilmesi-gereken-10-yer10
16.yüzyıldan 17.yüzyıla tarihlenen muhteşem bir heykel koleksiyonuna sahip olan bir parktır.Medici ailesi tarafından yaptırılmıştır.Pitti Sarayı’nın arkasındadır ve geometrik şekilli geniş bahçesiyle kendine hayran bırakır.

floransada-gezilmesi-gereken-10-yer12
floransada-gezilmesi-gereken-10-yer15

7. Medici Şapeli

floransada-gezilmesi-gereken-10-yer16
San Lorenzo Bazilikası’nın bir parçasıdır.İç ve dış mimarisi görülmeye değer yerlerden biridir.6 büyük medici dükünün mezarları da burada bulunur.

1 Yorum

  1. Avatar

    berkay

    24 Ocak 2016 en 13:49

    bence michelangelo tepesi eklenmeli sonuçta gün batımında floransa manzarasıyla rönesansı keşfetmek güzel olurdu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.