Floransa’nın Efendileri: Medici Ailesi

İtalya uzun bir süre şehir devletlerine bölünmüş, merkezi bir güç olmadan yönetilmiştir. Bu durum merkezi gücün oluşmasını engellemenin yanı sıra yöneten aileler arasında da bir güç savaşını ortaya çıkarmıştır. Kimi zaman orduları karşı karşıya getirerek savaş ilan etmişler kimi zaman da papalık seçimlerinde kendi ailelerinden birinin seçilmesi için kan dökmüşlerdir. Bu ailelerden biri de, gücünü paradan alan bankerler yani Mediciler olmuştur.

Medici aile arması

14. ve 17. yüzyılları arasında Floransa’da yaşayan Medici ailesi önceleri yün ticareti yapmışlardır. Bankacılık ile güçlenmişler ve Vatikan’ın bankeri olduklarında ise zirveye ulaşmışlardır. Mediciler siyaseten de güçlü ilişkiler kurmaya dikkat etmiş, Milano ve Venedik arasında ittifak kurmayı da başarmıştır.

Şehir devletleri İtalya’sında Papanın inançlı hıristiyanlar üzerindeki etkisi ise dengeleri tümden değiştirecek cinstendir. Güçlü aileler aforoz edilmekten korktukları için Roma’ya zaman zaman boyun eğmek zorunda kalmışlardır. Bu durum Medicileri de etkilemiştir. Sadece ekonomik gücün yeterli olacağına inanmamışlar ve Vatikan’da etkin olmaya çalışmışlardır. Piskopos, kardinal hatta papa olan aile üyeleri bile vardır.

Papa Leo X – Giovanni Medici

Medici ailesi soylu ya da aristokrat bir aile değildir. Floransa’daki soylu ailelerin aksine sadece kendilerini değil Floransa’yı da zenginleştirmişlerdir. Floransa’nın yüzünü değiştirmişler ve bu değişim tüm Avrupa’ya Rönesans adında yayılmıştır.

Sanata ve bilime değer veren Mediciler tarihte pek çok bilim adamını  ve sanatçıyı himayesi altına almıştır. ‘Dünya yuvarlak’ dediği için kilise tarafından aforoz edilen Galileo Galilei’yi Floransa’ya davet eden Mediciler olmuştur. Bağnazlığı yıkmak adına akademiler kurmuşlar ve antik yunan filozoflarının eserlerini kendi dillerine çevirmişlerdir.

Medici Riccardi Sarayı

Medicilerin en bilinen yönlerinden biri de kuşkusuz sanata olan ilgileridir. Leonardo Da Vinci, Michelangelo, Botticelli, Filippo Brunelleschi gibi sanatçılara çalışmaları için imkan sağlamışlardır . Hıristiyan öğretisi dışında çalışmalar ortaya koyan sanatçıları da desteklemişlerdir. Dönemin düşünce yapısına baktığımızda, sanata karşı farklı bir bakış açısı ortaya koymuşlardır.

Medici ailesinin koleksiyonu Galleria dell’Accademia ve Uffizi müzesinde sergilenmektedir. Floransa dışına çıkarılmaması şartı ile  eserler müzelere bırakılmıştır. Sadece Davud heykelini görmek için bile yılda milyonlarca turist Floransa’yı ziyaret etmektedir. Medicilerin Floransa’ya kazandırdıkları, yaşadıkları yüzyılı çoktan aşmıştır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.