Fotogerçekçi Duvar Portrelerinin Yaratıcısı / Guido Van Helten

Avustralyalı sokak sanatçısı Guido Van Helten, muris graffiti tarzda nefes kesen monokromatik (tek bir dalga boyuna sahip ışık) duvar portreleri ile sizi dünyayı büyük ölçekli yolculuğa çıkarıyor. Kente imzasını atabilmesi için bir vinç ve boya malzemelerinin olması yeterli.

İlk yıllarında geleneksel graffiti tarzını benimsemiş olsa da eski siyah-beyaz fotoğraflardan esinlenerek benzersiz bir stil geliştirdi. Önceleri zıt renkleri cesurca kullanırken, bugün ise monokromatik palet kullanarak portrelerinde gerçekçi gölgeler ve ayrıntılar yaratıyor.

Çalışmalarında ortamın kültürel yapısını fotografik materyalini referans olarak kullanıp eserlerine yerel unsurları dahil etmeye çalışıyor. Sıradan insanların doğal hallerini çarpıcı ve gerçekçi bir biçimde, duygusal nitelikli genel bir melankolik atmosferde yansıtarak, narin ve zarif eserler sunuyor.

Avrupa ve ABD’deki şehirlerde büyük binalara dev resimler çizmesiyle meşhur bir sanatçı iken bugün eserlerini Avustralya’dan İngiltere’ye, Doğu Avrupa’dan İzlanda’ya ve Meksika’ya kadar her yerde duvarlar üzerinde görebilmek mümkün.

Monokromatik palet kullanarak Mexico City’nin bir dış mahallesinde kadına yönelik şiddete karşı bir tepkiyi anlatıyor (2016)

Avustralya’nın güneyindeki Coonalpyn kasabası. “Adelaide ve Melbourne arasındaki otoyol üzerinde bulunan küçük bir kasaba burası. İnsanlar büyük ihtimalle adına bile dikkat etmeden buradan geçiyor” diye tarif ederken silolara çizdiği duvar portrelerinin boyanması ile kasabaya ilgiyi arttırıyor (2016).

“Nükleer enerjinin sahip olabileceği aşırı tehlikeleri gösteren bir çalışma yaratmak istedim” 300000’ den fazla insanın etkilendiği Çernobil faciasının anısına Ukraynalı fotoğrafçı ve film yapımcısı Geo Leros’ un çektiği fotoğraftan esinlenerek santraldeki tamamlanmamış bir nükleer reaktörün üzerine yapıldı.

Florida’nın Jacksonville kentindeki bu resimde iki aktivist görülüyor. Biri duyma engelli Connel, diğeri de Filistin kökenli Amerikalı Sara.

Geleneksel Ukrayna kıyafetleriyle çizilen bu kız resmi Kiev’deki Sovyet döneminden kalma 18 katlı bir apartmanın kenarına yapıldı.

Sidney, Avustralya.

Wonderwalls, Port Adelaide

Helsinki, Finlandiya.

Merivale St, South Brisbane.

 

Van Helten’in bir sonraki durağı Güney Avusturalya’daki Aborijin topluluğu Raukkan olacak. Daha sonra Dubai ve Nashville’e geçecek. Sanatçının tüm çalışmalarına ulaşmak için guidovanhelten.com‘u ziyaret edebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.