Fotoğrafa Işık Tutan Filmler

Tek bir fotoğraf bir filmin sebebi olabilir.
Sinemanın başladığı yer işte tam orasıdır, tek bir fotoğraf.
Abbas Kiarostami

Sinema ve fotoğraf birbirinden doğan, beslenen iki sanat. Fotoğrafçılıktan sinemaya geçen birçok fotoğrafçının  olması bu yüzden tesadüf değildir. Eğer fotoğrafla bir şekilde ilgileniyorsanız listemize göz atmanızı tavsiye ederiz. Fotoğrafla ve sinemayla ilgilenen herkesin ilgisini çekecek olan, içinde fotoğraf ve fotoğrafçılıkla ilgili simgelerin, terimlerin ve görsellerin bulunduğu bir film listesi bu. Bu listede sadece içinde fotoğraf ve fotoğrafçılık temaları olan filmler bulunmaktadır. Fotoğrafçılıkla ilgili belgesel film derlemeleri ayrı bir yazıyla sizlerle paylaşılacaktır.

The Bang Bang Club – 2010

The-bangbang-club

Dört savaş fotoğrafçısının gerçek hikayesi… Greg Marinovich (Ryan Phillippe), Joao Silva (Neels Van Jaarsveld), Kevin Carter (Taylor Kitsch) ve Ken Oosterbroek (Frank Rautenbach) 90’ların hemen başında Güney Afrika’ya gider. Irk ayrımcılığının hüküm sürdüğü, vahşet ve şiddet dolu bu topraklarda fotoğraf fotoğrafçılık ve insanlık adına payınıza çok şey alacağınız filmlerden biri.

Castaway on the Moon (Kim’in Adası) 2009

castaway-on-the-moon

Kim ismindeki bir adam bir gün intihar etmeye karar verir ve kendisini Han Nehri’nin sularına bırakır. Öldüğünü zannetmektedir ancak uyandığında kendisini bir adada yalnız başına bulur. Bir anda ölmek fikri kafasından çıkar ve adada mutlu mesut yaşamaya başlar. Nehrin kıyılarında bir binada asosyal şekilde yaşamaya alışmış bir kızsa sürekli olarak dürbünle dışarıyı gözlemlemektedir ve gözüne Kim ilişir. Kim çok dikkatini çeker ve onu gözlemleyip fotoğraflarını çekmeye başlar.

Triage (Büyük Gizem)  2009

Triage

Bir savaş fotoğrafçısı olan Walsh’ın görevden dönmeyen arkadaşlarının gizemli ölünü araştırmaya başlamasını anlatır film.

Palermo Shooting ( Palermo’da Yüzleşme ) – 2008

Palermo-Shooting.

Film bize ünlü bir fotoğrafçının Düsseldorf’tan ayrılıp Palermo’ya gitmesini kendisiyle yaptığı iç hesaplaşmayı anlatır. Filmde fotoğraf adına çok şey olmasının yanı sıra fotoğrafik kareler, müzik, Palermo sokakları ve farklı işlenişiyle izlemeniz gereken filmlerden biri.

Everlasting Moments (Ölümsüz Anlar ) – 2008

Everlastıng-Moments

1900’lerin başlarında İsveç’te, emekçi sınıfından genç bir kadın olan Maria, çekilişten bir fotoğraf makinesi kazanır ve hayatı tamamen değişir. Artık onun hayata bağlayan şey fotoğraftır ve içindeki yeteneği keşfetmiştir. 2009 yılına İsveç adına Oscar’a aday olmuştur bu film.

Delirious– 2006

delirious

Ünlülerin fotoğraflarını çekmekle uğraşan ve bir gün büyük işler başarmak umuduyla yaşayan Les bir gün sokaklarda yaşamakta olan Toby ile tanışır ve onu asistanı olarak yanına alır. Toby’nin büyük bir pop yıldızıyla tanışıp ilişki yaşamasıyla araları bozulur. Film ülkemizde 26. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde gösterilmiş ve “Jüri Özel Ödülü”ne layık görülmüştür. Film ayrıca, San Sebastian Film Festivali’nden “En İyi Senaryo”, “En İyi Yönetmen” ve “SIGNIS” ödülleriyle ayrılmıştır.

Fur: An Imaginary Portrait of Diane Arbus – 2006

Fur

Amerikalı fotoğrafçı Diane Arbus’un fotoğrafla tanışma sürecinin hikayesini anlatır bu film. Ayrıca birçok fotoğrafik kareyi de içinde barındırır.

Closer (Daha Yaklaş) – 2005

closer

Fotoğraf ve fotoğrafçılık unsurları çok yoğun olmasa da karakterlerimizden biri fotoğrafçıdır. Bu nedenle yer yer fotoğraf adına kareler görmemiz mümkün olan filmlerden biri. Fotoğrafçılığın yanı sıra ilişkeleri sorgulama biçimiyle de izlenmesi tavsiye edilen bir film.

Hard Candy(Lolipop) – 2005

hard-candy

 

Hayley, 14 yaşında çekici bir genç kızdır. İnternette tanıştığı 30 yaşındaki moda fotoğrafçısı Jeff ile tanışmak üzere bir kafede buluşurlar. Aralarında yaşanan yakınlaşma onları Jeff’in dairesine kadar götürür ve bu beklenmedik bir olayın başlangıcı olur. Hayley, uzun süredir merak ettiği sırrı çözmek için Jeff’in içkisine ilaç katar. Jeff’in kendisinden önce de küçük kızları dairesine getirip getirmediğini öğrenme çabasındadır. Günlerdir kayıp olan Donna Mauer’in tek şüphelisi olarak da Jeff’i görmektedir.

Shutter ( Resimdeki Hayalet ) – 2004

Shutter

Genç bir fotoğrafçı olan Thun çektiği fotoğraflarda birtakım ruhani şekillerin olduğunu fark eder . Kız arkadaşıyla birlikte bunun sebebini araştırmaya başlar. Fotoğraflarla şekillenen bir gerilim filmi.

One Hour Photo (Baskı) – 2002

One-Hour-Photo

Bir alışveriş merkezinin fotoğrafçısında çalışan Seymour Parrish hayatının müşterileri Yorkin ailesinin fotoğraflarıyla değişmesi ele alınır. Parrish bir süre sonra onların hayatına dahil olmaya başlar.

Cidade de Deus(Tanrı Kent) – 2002

city-of-god

Brezilya sokaklarındaki hayatların tanıtıldığı filmde iki çocuğun büyüyüp birinin fotoğrafçı oluşuna tanık ediyoruz. Film sadece fotoğrafçılık hakkındaki en iyi film değil aynı zamanda en başarılı filmler kategorisinde de üst sıralarda yer almakta.

Harrison’s Flowers (Umut Çiçekleri) – 2000

harrisons-flowers

Kocası Pulitzer ödüllü bir fotoğrafçı olan Sarah, Yugoslavya’da bir patlama sırasında kocasının ölüm haberini alır. Newsweek’te çalışan bir gazeteci olan Sarah, kocasının öldüğüne inanmaz ve kocasının cesedini bulmak için kendini Balkanlar’daki savaşın içine atar.

High Art (1998)

High-Art

Filmde uyuşturucu bağımlısı bir kadına aşık olan başka bir kadın fotoğrafçının hikayesi anlatılıyor.

Pecker – 1998

kinopoisk.ru

Film fotoğrafçılık konusunda oldukça tutkulu olan genç bir çocuğun New York sanat tayfası tarafından keşfedilmesini ve bu sebeple ailesi ve mahallesiyle ilişkisinin bozulmasını anlatıyor.

Proof(Kanıt) – 1991

Proof

Gözleriniz ile göremediğiniz bir dünyanın varlığını nasıl kanıtlarsınız? Dünyayı çektiği fotoğraflar ile kanıtlamaya çalışan, gözleri görmeyen bir adamın öyküsü.

Salvador (1986)

salvador

Politik mesajları da içerisinde barındıran bir Oliver Stone filmi. Filmde paraya ihtiyacı olan bir savaş muhabirinin El Salvador’daki maceralarına şahit olurken, Latin Amerika’nın o dönemdeki durumunu da izleme şansını buluyoruz.

Under Fire (Ateş Aldında) – 1983

under-fire

Filmde olaylar 1979’da Nikaragua’da geçer. Başkan Somoza rejimine karşı Sandinistaların başlattığı ve giderek yayılan isyanı izlemek için, birçok ülkeden savaş muhabirleri Nikaragua’ya gelmektedir. Alex Grazier, Russell Price ve Claire de bu gazeteciler arasındadır. Bu üçlü arasındaki ilişkileri ve savaşı sunar bize film.

Blow-Up (1966)

blow-up

Bir fotoğrafçı bir gün farkında bile olmadan bir kare yakalar ama aslında o karenin ardında bambaşka bir sır saklıdır. Fotoğraf işlenen bir suçun kanıtı niteliğini taşır.

Rear Window (1954)

Rear-Wındow

Bir Hitchcock filmi olan Rear Window, tekerlekli sandalyeye bağlı bir fotoğrafçının kamerasıyla komşularını gözetlemeyi alışkanlık haline getirmişken bir gün komşularından birinin bir cinayet işlediğine tanık olmasını ele alır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.