Fotoğraflarıyla Yeniden Doğan Kadın: Vivian Maier

Hayatınızın içine gizli bir yaşam yerleştirdiğiniz oldu mu hiç? Kimseyle paylaşmadığınız oraya sıkıca sığındığınız bir yer. İçinizdeki yeteneğin sizi sessizce sürüklediği, mutlulukla karşılaştığınız, en çok kendiniz olduğunuz yer belki de.

Vivian Maier’ın fotoğraflara sığındığı gibi…

Eğer John Maloof  2008 yılında Şikago’daki bir müzayedede içinde basılmamış siyah beyaz 120 film bulunan o kutuyu satın almasaydı biz bu gizli dünyayla belki de hiç karşılaşamayacaktık. Maloof, fotoğrafları banyo ederken bu fotoğrafların sıradan olmadığını fark eder. Birkaç ay sonra yine filmlerle uğraşırken fotoğrafçının adının yazılı olduğu bir zarf bulur. Bilgi almak için müzayede salonuyla görüşür. Fotoğrafçı hakkında hasta olduğu ve filmlerin basılmasının onu rahatsız edebileceği bilgisi dışında hiçbir şey elde edemez. Ama o bununla yetinmez çünkü gördüğü çalışmalar sıradan değildir.

Zarfın verildiği Şikago’daki fotoğrafçı dükkanına gider.  Mağazada çalışanlar zarfın üzerinde adı yazılı fotoğrafçıyı, Vivian’ı hemen hatırlarlar. Rolleiflex ve 35 mm makineler kullandığını kendinden emin ve ağzı sıkı bir kadın olduğunu konuşmalarına eklerler. Fotoğrafçıya olan hayranlığı günden güne artan Maloof, en son google arama motorunda yaptığı arama sonucunda; Vivian Maier’in üç gün önce verilmiş ölüm ilanıyla karşılaşır. Onu tanıyan birilerine ulaşmak için çok uğraşır. Sonunda bakıcılık yaptığı çocuklar ona dönüş yapar.

Çocukların verdiği bilgilere göre; Vivian Fransa doğumlu olup çocukken Amerika’ya gelmiş önce bir şeker dükkanında çalışmış ardından bakıcılık yapmaya başlamıştır. İngilizceyi  çalıştığı işlerden ziyade gittiği tiyatro gösterileriyle öğrenmiş, anti-katolik ve güçlü bir feministtir. Kimseye göstermediği fotoğraflar çeker, sürekli fotoğraf makinası boynunda dolaşırmış. Fotoğrafın yanı sıra sinema eleştirisi konusunda da yetenekli olup kendini daha çok bu şekilde tanıtan Vivian’in  en tipik özelliği taktığı  büyük şapkalar, erkek ceketleri ve erkek ayakkabılarıymış.

Maloof bu işi bırakmaz ve Vivian Maier’in fotoğraflarını herkes görebilsin diye http://vivianmaier.blogspot.com/   blogunu açar. Onun hayatını anlatan belgeselin Charlie Siskel ile birlikte  yönetmenliğini yapar, fotoğraf kitaplarını çıkartır.

Kısacası Vivan Maier sokak fotoğrafçısı tekrar doğar. Sessizce çektiği 100 binin üzerinde fotoğrafla ..Sanki onları yıllarca  o karanlığa hapsetmesi bu doğumu beklemek içinmiş gibi..

March 1954. New York, NY

Undated, New York, NY

April 7, 1960. Florida

March 31, 1966. Chicago, IL

vivian-maier-6

1961. Chicago, IL

November 1953, New York, NY

1959, Grenoble, France

vivian-maier-10

vivian-maier-11

Dilerseniz bu harika fotoğrafçının hayatına beyaz perdede de ulaşabilirsiniz.

http://www.imdb.com/title/tt2714900/

vivian-maier-12

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.