Fotoğraflarla Elvis Presley

 

       Hemen hemen herkesin bildiği, Elvis denilince ilk akla gelen “Jailhouse Rock” şarkısıyla başlamak istedim yazıma. Elvis Presley “Let’s rock Everybody, let’s rock “diye bir dönemi peşinden götürüyordu. Dünyanın fenomeni bu adam sanat dünyasına adım atmadan önce çocukluğunda ve gençliğinde tabir yerindeyse pasif bir kişilikti. 1935 yılında Mississippi’de doğan Presley’in bu pasif ve içine kapanık halinde içinde yaşadığı ailenin etkisi büyüktü. Annesi ve babasının karakter farklılıkları, yoksulluk sınırındaki yaşantıları ve annesinin sıkı bir kontrolle üstüne düşmesi onun arkadaş çevresinde iletişim gücü düşük bir birey olarak yer almasına neden oldu. Babası bir dönem hapse giriyor, Presley ve annesi de akrabalarının yanına taşınıp orada yaşamaya başlamışlar. Bu dönemde onlar için sıkıntılı geçer. Durumları oldukça kötü olan annesi ve babası sık sık iş değiştirip durumlarını düzeltmeye çalışan kişilerdir.  Elves’in bir doğum gününde annesi ona gitar alır. Aldığı bu hediye bile zor şartlar altında alınmıştır. Ancak bu hediye o kadar önemli ve yerinde bir hediyedir ki gitarıyla 13 yaşında gerçekleştirdiği performansları, adım adım sanatta ekollüğe doğru ilerletiyordu.

     18 yaşına geldiğinde okulundan mezun olmuş ve babasıyla kamyon şoförlüğü yapıyordu. O dönem gittiği bir stüdyoda 2 adet şarkıyı okudu. Ve o kaydı annesine hediye etti. O kaydı tesadüfen dinleyen ünlü plak şirketi sahibi Sam Phillips, Elvis Prelley’i keşfetti. Phillips o dönem bir beyaz sanatçıya black blues ve boogie woogie müzik tarzında bir şarkı söyletmek istiyordu.  Onu  bu keşfi aradığı isimle çok uyuştu. Ve Elvis,  “ That’s All Right ” şarkısını seslendirdi. Bu şarkıyla da Rock’n Roll dönemini başlattı ve sanat dünyasına resmen adım attı. Elvis bu şarkıyla radyolarda hitleşti. Birinci single ikinci single derken müzik listelerinde ilk sırayı aldı. Rock’n Roll kralı oldu ve stiliyle, davranışlarıyla, sahne performanslarıyla tam bir fenomen oldu.  2 evlilik yaptı, 33 filmde rol aldı. Aldığı ödüllerle de başarısını taçlandırdı. Hayatı üzerine filmler çekilip, kitaplar yazıldı. Müzik tarihinin en çok konuşulan ve en çok satan ismi oldu. Ağustos 1977’de vefat etti. Ve unutulmayacak bir efsane olarak da tarihine adını kazıdı.

145881_Elvis_Presley

Elvis1 Elvis-elvis-presley-32745175-417-426 elvismasters elvis-presley-20080412-399110 görsel greg45 Hayranlık-Günleri-560x373 tumblr_mxxoxqo9ci1sf9ly6o1_500

 elvis_tumulo_514_

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.