Fransa Milli Kütüphanesi Kapılarını Tekrar Okuyucularına Açıyor!

Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan Fransa Milli Kütüphanesi(Bibliothèque nationale de France) 1368 yılına dayanan köklü bir geçmişe sahiptir. Geçmişi Fransa Kralı Charles V tarafından o zamanki Louvre Sarayı(şimdi müze olarak kullanılmaktadır)’na dayanmaktadır. BnF olarak adlandırılan kütüphane Tolbiac ve Richelieu tesislerinden oluşan “ulusal kütüphane” unvanına sahip tarihi bir medeniyet merkezidir.

Yüzyıllar boyunca koleksiyonları ve Fransız yayınları toplamaktan sorumlu olan kütüphane sürekli genişleyen içeriğiyle birçok kez yer değiştirmiştir. 1994 yılında şu anki yerinde konumlanan kütüphane açılmış kitapları andıran “L” harfi şeklinde dizayn edilmiştir. 22 katlı 4 kuleden oluşan BnF; Zamanlar Kulesi, Kanunlar Kulesi, Sayılar Kulesi ve Harfler Kulesi olarak isimlendirilmiştir.

Yaklaşık 180 bin el yazması, 14 milyon kitap ve çeşitli eserlere ev sahipliği yapan kütüphane her yıl 150 bin dokümanı bünyesine eklemektedir. Eser ve yayın toplama konusunda Fransa’nın yanı sıra dünyanın en önemli kütüphaneleri arasında yer almaktadır. Ayrıca BnF, Fransa’nın en büyük Türk koleksiyonuna sahip kütüphanesidir.

Uzun yıllar Fransa’ya hizmet eden ulusal kütüphanenin Rue de Richelieu’da bulunan Richelieu kompleksi 21. yüzyıl kullanıcılarına yetersiz görülerek önemli bir restorasyon geçirmiştir. 2011’de başlayan bu yenileme çalışmasıyla bugünkü modern-klasik bir yapıya bürünen Richelieu binası okuyuculara kapılarını tekrar açmıştır. Ünlü Fransız mimar Bruno Gaudin tarafından restore edilen Fransa Milli Kütüphanesi’nden eşsiz fotoğrafları sizler için derledik…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.