FRANSA’DAN YÜKSELEN TÜRK YÖNETMEN

Deniz Gamze Ergüven’in yönettiği “Mustang” adlı film, Fransa’nın 2016 Oscar adayı seçildi. Başından sonuna kadar Türkçe olan Mustang,  beş kız kardeşin Karadeniz’de bir kıyı kasabasındaki hayatını anlatıyor. Neden Fransa’dan aday gösterildiği konusuna gelecek olursak; film Türk- Alman- Fransız ortak yapımı. Ancak buna rağmen ilk aday gösterilmek istedikleri ülke Türkiye olmuş. Biz Oscar adayımız olarak “Sivas” filmini seçtiğimiz için filmin yapımcısı Charles Gillibert oyunu Fransa’dan yana kullanmış.

mustang-film (4)

mustang-film (3)

Deniz Gamze Ergüven Kimdir?

Ankara doğumlu olan Ergüven, daha bir yaşını doldurmadan ailesiyle Fransa’ya yerleşmiştir. Bütün eğitimini burada alan Ergüven, ilk olarak edebiyat ve Afrika tarihini bitirip Güney Afrika’da mastır yapmıştır. Ardından Fransa’nın en köklü sinema okullarından biri olan FEMİS’e kabul edilip sinemaya yönelen sanatçının, bu okuldan mezun olurken çektiği “Bir Damla Su” adlı filmi aynı yıl Cannes Film Festivali’nde gösterilmiştir. Diğer bir filmi “Geleceğin Leoparları” ile de 43. Altın Portakal Film Festivali’nde kısa film dalında yarışmıştır.

mustang-film (2)

mustang-film (6)

mustang-film (8)

Filmin başrollerinde Güneş Şensoy, Doğa Doğuşlu, Tuğba Sunguroğlu, Elit İşcan ve İlayda Akdoğan beş kız kardeş olarak yer alıyor. Karadeniz’in bir kasabasında geçen hikâye, beş kız kardeşin ergin birer kadın olma yolunda her geçen gün daha da zorlaşan hayatlarını konu ediniyor. Çoğu röportajında Türkiye’de kadın olmanın zorluklarından bahseden Ergüven, bu yolda yaşanılan zorlukları filminde çok başarılı bir şekilde işlemiş. Hikayede her şey aslında çok masum bir şekilde oynanan bir oyunla başlıyor. Okul sonrası, arkadaşları ile sahilde oynadıkları bir oyunun kasaba halkı tarafından “edepsizlik” olarak nitelendirilmesi, ülkemizde kadınların çok küçük yaşlarda baskı altına alınmaya başlandığını gözler önüne seriyor.  Bu oyunun ardından gelen aile baskısı ve onları bir an önce gelin etme düşüncesi de cabası oluyor. Filmde, söz konusu kız kardeşler bu konuda yaşadıkları baskılara boyun eğmeyip, dayanışma içinde takdir edilesi bir özgürlük savaşı veriyorlar.

mustang-film (1)

“Mustang” geçen Cannes Film Festivali’nde “Label Europas Cinema” ödülüne layık görüldü. Ayrıca geçtiğimiz temmuz ayında Ukrayna’da düzenlenen  Odessa Film Festivali’nde de büyük ödülü aldı. 21. Saraybosna Film Festivali’nde ise “En İyi Film” ödülüyle beraber başrolü paylaşan beş oyuncu birden “En İyi Kadın Oyuncu” ödülünün sahibi oldu.

mustang-film (7)

Şimdiden 88. Oscar Ödülleri’nde başarılıyor diliyoruz!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.