Galeri Soyut

1983 Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesi Resim Bölümü, Heykel Ana Sanat Dalı mezunu Memet Subaşı’nın kuruculuğunu yaptığı Galeri Soyut, Eylül 1990’da Ankara – Kızılay’daki ilk yerinde sanatsal faaliyetlerine başladı. Açıldığından bu yana ilkeli, saygın ve çağdaş kimliğiyle sanat ortamında yer edinmiş sanatçıların yanı sıra, gelecekte de sanat ortamında yer alacağına inandığı, özellikle yetenekli gençlere yer vermektedir. Galeri Soyut, sergisini yapacağı sanatçının sanat dünyasındaki yerini, yaşamı algılama, yorumlama ve sorgulama biçimini, özgün diliyle evrensel değerleri yakalamış olması gibi ölçütleri göz önünde tutar. Ayrıca toplumlar arası değişim ve dönüşümlerde kültürlerin etkileşiminde, çağdaş söylemleri yakalamada, yalnız sanatçılara değil sanatçıların eylem alanları olan sanat galerilerine de önemli roller düştüğü olgusunu göz önünde tutmaktadır. Galeri Soyut bu önemli rollerden birini üstlenerek, bu olguyla ilgili sanatsal sunumlarla, insanların belleklerini canlı tutmada ve güncelleştirmede galericilerin ciddi bir katalizör rolü oynadığına inanmaktadır.
Çalışmalarımız 29 Kasım 1993’te “93 Güzünden Esintiler” adlı sergi ile başladı. 2005 yılının Ekim ayına kadar Kızılay’da bulunan galerimiz etkinliklerine devam etti. Daha sonra Çankaya’daki ikinci yer, 24 Kasım 2004′ de sanat ortamına katıldı. Bir süre her iki galeride de düzenli olarak etkinliklere devam edildi. 2006’dan itibaren Kızılay’daki galerinin faaliyetine son verildi. Galeri Soyut, Ankara’da sanat galerilerinin en yoğun olarak bulunduğu bölge olan Yıldız, Çankaya’da faaliyetlerini sürdürmektedir.
Galerimizde 3 ayrı sergi salonu bulunmaktadır. 3 Salonda Yılda yaklaşık 50 sergi açılmaktadır. Bu bakımdan Türkiye’nin en yoğun sergi programı olan sanat galerilerin başında gelmektedir. Ayrıca yurt içi ve yurt dışı olmak üzere bir çok fuar ve etkinliğe katılmaktadır.

Özellikle yeni ve genç sanatçılarla iş birliği ve çalışma yaptığımız göz önünde tutulduğunda, yaşamı, toplumu, bireyi, kültürel, siyasi – politik olguları ele alış ve yorumlayış tarzları, bizler için çok ayrı bir heyecan ve itici güç oluşturmaktadır. Sanatçıların  sanat ortamında yer alışlarını ve serüvenlerini izlemek bizim için çok değerlidir. Günlük yaşamımızda görsel ve yazılı medyada maruz kaldığımız niteliksiz beyan, yorum ve uygulamaları belki de en iyi şekilde etkisizleştirmek kültür ve sanatın içinde olmaktır.

Adres: Yıldızevler Mah. Şehit Mustafa Doğan Sok. 82/A Çankaya,Ankara

galeri_soyut_014

galeri_soyut_019

galeri_soyut_023

galeri_soyut_005

soyut galeri

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.