Game of Thrones 6. Sezon Finalini Yaptı

George R. R. Martin’in destansı fantastik roman serisi “Buz ve Ateşin Şarkısı”ndan uyarlanan Game of Thrones 6. sezona büyük finalle veda etti. Her sezonu onar bölümden oluşan dizi şu sıralar dünyada en çok konuşulan ve düşünülen dizilerin başında yer alıyor. Teorilerin havada uçuştuğu forumlara, diziyle ilgili spoilerlara denk gelmeden internette dolaşmanız neredeyse imkansız. Haliyle internet trafiğini de etkiliyor. Öyle ki bu sezon ilk gösterimin yapıldığı saatte en büyük porno sitelerden biri trafiğinin %4 oranında azaldığını açıklamıştı. Sayı gözünüze küçük gelmesin, burada milyonlarca tıklanma söz konusu.

Yeni başlayanlar için Game of Thrones

Buz ve Ateşin Şarkısı 7 kitap olarak planlanmış, şu ana kadar 5 kitabı yayımlanmış bir seri. Ülkemizde kitapların uzunluğundan dolayı ilki hariç geri kalanlar 2 cilt halinde yayımlandığı için toplamda 9 kitap var. Ve hepsi de kalın kitaplar. Şu ana kadarki kısım 1.770.000 civarında sözcükten ve 5314 sayfadan oluşuyor. (Harry Potter’dan 700 bin sözcük, Yüzüklerin Efendisi’nden 1 milyon 300 bin sözcük daha fazla) Kalan 2 kitabın akıbeti belli değil, çünkü yazarımız kaplumbağa hızında yazıyor. Umarız ilk kitabı Amerika’da 1996 yılında yayımlanan seriyi tamamlamaya ömrü yeter.

Adı geçen 2067 karakterin bulunduğu hikayeyi anlatmak burada imkansız ama kısaca değinmek gerekiyor. 31 farklı karakterin bakış açısıyla 3. ağızdan anlatılan hikayenin temelinde fantastik yaratıklarla ve ejderhalarla dolu kurgusal bir dünyadaki krallığı yönetmek isteyen hanedanların mücadeleleri var. Dizinin ismi de buradan geliyor. Dizide “Demir Taht” için oynanan oyunları seyrediyoruz.

Sayılarla Game of Thrones

İlk sezon bölüm başı izleyici ortalaması ABD’de 2.5 milyon olan dizi her sezon bu sayıyı yükseltmeyi başardı. Geçtiğimiz 5. sezonda 6.8 milyon ortalamayı yakalayan dizide bu sezon final öncesinde son bölümde 7.6 milyon izleyiciye ulaştı. Bu sayılarla en çok izlenen HBO dizisi “Sopranos”dan sonra ikinci sırada yer alıyor.

Dizinin bütçesi de izleyici sayılarına yakın. Son sezonda bölüm başı ortalama 10 milyon dolar bütçe ayrılmış. Bunun çoğunluğu oyuncu ücretlerinden, görsel efektlerden (3 tane ejderhamız ve bir adet akgezen ordumuz var unutmayın) ve İzlanda, Fas, Hırvatistan gibi farklı lokasyonlarda çekilmesinden kaynaklı.

6.Sezon Finalinde Neler Oldu? (Spoiler)

Final bölümü, “İnanç”ın Yedi’nin huzurunda yaptığı yargılamalarla başladı. İlk yargılanan Sör Loras Tyrell oldu ve yargılama tüm suçlamaları kabul etmesiyle sahip olduğu her şeyden feragat edip kendisini Yedi Tanrı’ya adamasıyla sonuçlandı.

Diğer duruşma Cersei Lannister’ınkiydi ancak biz onun yerine Yüce Baelor Septi’ni çılgınateş ile yakmasını izledik. Uzun zamandır beklediği intikamı içtiği şarap eşliğinde izlerken Yüce Rahip, Kraliçe Margaery, kardeşi Loras ve babası Mace Tyrell, Kevan Lannister gibi önemli karakterler yaşamını yitirdi.

Bu sahneye – özellikle de kraliçesi Margaery’nin de orada olmasından etkilenen – dayanamayan Kral Tommen kendini odasının penceresinden aşağı bırakarak intihar etti. Böylece Yedi Krallık bir kez daha kral değiştirdi ve Cersei oğlunun yerine Demir Taht’a oturan isim oldu.

İkizler’de de bir intikam sahnesi yaşandı. Ailesi katledilen ve dizinin ilk sezonundan beri intikam listesini sayıp uyuyan Arya Stark, sonunda “Hiç kimse” olmayı başardı ve ilk intikamını annesi ve en büyük ağabeyi Robb’u öldüren Walder Frey’i öldürerek aldı.

Birçok kişi tarafından en gereksiz karakterlerden biri olarak görülen Samwell Tarly Eski Şehir’e ulaştı. İskenderiye Kütüphanesi’nden esinlenen buradaki dev kütüphane sahnesi görülmeye değerdi.

Kuzey’de kırmızılı kadın sürgün yerken, kuzey hanedanları tarafından Jon Snow “Kuzeydeki Kral” olarak tanınıyor.

Güney’de ise Demir Taht’a karşı yeni ittifaklar kuruldu. 60 bölümdür diğer kıtada sürgünde olan Daenerys Targaryen; Tyrell, Martell, Greyjoy hanedanları ve Dothrakileri arkasına alarak (+3 ejderha) sonunda Westeros’a doğru yelken açtı.

R+L=J onaylandı. Dizi hakkında üretilen en büyük teoriyi sonunda gördük. Bu zamana kadar Ned Stark’ın piçi olarak bildiğimiz Kuzey’in yeni Kralı Jon Snow, aslında Ned’in kardeşi Lyanna ve isyan sırasında öldürülen Çılgın Kral’ın oğlu ve tahtın varisi Rhaegar’ın oğluymuş.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.