Game Of Thrones Seyahat Rehberi: Fas

Büyük finale saatler kala sizleri uçsuz bucaksız toprakları sahip ‘Essos’ adında bir kıtaya götürüyoruz. George Raymond Richard Martin’in epik fantezi romanı “Buz ve Ateşin Şarkısı”ndan uyarlanan Game of Thrones dizisindeki çekim yerlerinden biri de Fas. Kuzey Afrika’da bulunan bu Arap ülkesinde Daenerys Targaryen’in rol aldığı Astapor, Yunkai ve Pentos gibi şehirlerin çekimleri yapılıyor.

Ait Ben Haddou (Yunkai ve Pentos)

game-of-thrones-fas-1

game-of-thrones-fas-2

Tarihi dokusuyla ilgi çeken Ait Ben Haddou, toprak ve kil karışımından oluşan kalesi ve doğal güzellikleri dışında gezilecek fazla yeri olmasa da pek çok filme ev sahipliği yapıyor. Şehrin sokaklarında ilerlediğinizde bu filmlerden kareler gözünüzün önünde canlanacaktır. Hatta şehirde hangi filmlerin çekildiğini gösteren bir tablo mevcut. Arabistanlı Lawrence, Gladyatör, Indiana Jones, Mumya, Babil, Persia Prensi bu filmler arasında bulunuyor. Şehrin ortasından akan nehir ve palmiye ağaçları da bu atmosferi tamamlıyor. Ait Ben Haddou dizide Daenerys Targaryen’in kölelikle mücadele ettiği şehirlerden biri olan Köle Körfezi’ndeki Yunkai ve Özgür Şehirlerden biri olan Pentos için mekan olarak kullanılmış.

Essaouira (Astapor)

game-of-thrones-fas-3

game-of-thrones-fas-4

Atlas Okyanusu’nun kıyısına ilişmiş olan bir balıkçı şehri Essaouira. MÖ 7. yüzyılda Fenikeliler tarafından keşfediliyor. Tarihi boyunca birçok uygarlığa ev sahipliği yapan şehre sonraları Romalılar ve ardından da Portekizliler 15. yüzyılda hakim oluyor. Portekizlilerin “Mogador” adını verdikleri şehirde birçok köprü inşa ediyor. Kentin daha sonraları Araplara geçmesiyle birlikte Sultan Muhammed Bin Abdullah yapıları Fransız bir mimara restore ettiriyor. Sultan sonuçtan o kadar memnun kalıyor ki şehre “iyi tasarlanmış” anlamına gelen Essaouira adını veriyor. Günümüzde Essaouira’nın özgün kimliğini oluşturan yapılar bu dönemden kalan yapılardır. Ayrıca Portekizlerin yaptığı kale ve surlar sayesinde, 2001’de, en iyi 18. yüzyıl sur içi yerleşimlerinden biri olarak UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren bu tarihi kent Game Of Thrones’da Köle Körfezi’nde yer alan Astapor olarak karşımıza çıkıyor. “Lekesizler” adlı özel köle ordusu yetiştirmesiyle bilinen kenti Daenerys Targaryen’in Lekesizler’i satın alma sürecinde bol bol izleme fırsatı bulduk.

Atlas Corporation Stüdyoları, Ouarzazate (Pentos)

game-of-thrones-fas-5

game-of-thrones-fas-6

Quarzazate yüksek Atlas Dağlarının doğusunda yer alan bir şehir. Şehrin güneyinde Sahra çölü başlıyor. Şehir aynı zamanda Fas film endüstrisinin merkezi olduğu gibi, çöl temalı pek çok yabancı filmin de çekildiği yer olarak karşımıza çıkıyor. Şehirde bulunan dünyanın en büyük stüdyolardan biri olan Atlas Stüdyolarını gezmek isteyen turistlerin kapıda dirhem karşılığında bilet alması yeterli olacaktır. Dizide Daenerys Targaryen’in bulunduğu şehirlerde geçen sahneler genellikle buradaki stüdyolarda çekiliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.