Game Of Thrones Seyahat Rehberi: Hırvatistan

Yugoslavya’dan 1991 yılında ayrılarak bağımsızlığını ilan eden 4 milyon civarında nüfusa sahip küçük bir Balkan ülkesi Hırvatistan. Dünyada en çok tercih edilen turistik bölgelerinden biri olan Hırvatistan özellikle Orta Çağ’dan kalma tarihi eserleriyle “Kral Toprakları” için mükemmel bir mekan olmuş. Bu listeyi Game of Thrones’a ev sahipliği yapan Hırvatistan’daki çekim yerleri oluşturuyor.

Lokrum (Qarth)

game-of-thrones-hirvatistan-1

game-of-thrones-hirvatistan-2

Şehre yakın Lokrum Adası’na limandan kalkan teknelere atlayıp ve gözünüzü açıp kapayana kadar gidebilirsiniz. Göl, botanik bahçeleri ve manastırın da bulunduğu adada Daenerys Targaryen odaklı, Buz ve Ateşin Şarkısı dünyasının merkezi olarak kabul edilen Qarth şehrinin 2. sezon çekimleri yapıldı.

Dubrovnik (Kral Toprakları)

game-of-thrones-hirvatistan-3

game-of-thrones-hirvatistan-4

game-of-thrones-hirvatistan-5

game-of-thrones-hirvatistan-6

“Adriyatik’in incisi” Orta Çağ’dan kalma tarihi eserleri ile ünlü şehir Dubrovnik, Hırvatistan’ın en gözde kenti. İç savaş nedeniyle Sırpların saldırılarına maruz kalmış olan şehir savaş sonrası yenileme çalışmaları sayesinde eski görünümüne kavuşmuş ve tarihi eserleri ile göz kamaştırmaya devam etmiştir. Yaklaşık 50.000 nüfusa sahip bu küçük kent, Akdeniz iklimin etkisiyle güzelleşen plajları ve tarihi zenginliğini gösteren sarayları, kiliseleri, kapıları ve son olarak Game of Thrones ile ismini duyurmuştur. King’s Landing sahneleri için tercih edilmiş şehrin neredeyse her sokağı dizi izleyicileri için çok tanıdık gelecektir.

Minceta Kulesi, Dubrovnik (Ölümsüzler Sarayı)

game-of-thrones-hirvatistan-7

game-of-thrones-hirvatistan-8

Dubrovnik’te bulunan, 1319 yılında şehri Osmanlı saldırılarına karşı savunmak için inşa edilen Minceta Kulesi ve kuleye bağlı savunma duvarları şehrin en ünlü yapılarından biri olarak biliniyor. Kule, 2. sezonda Khaleesi’nin ziyaret ettiği Ölümsüzler Sarayı sahneleri için kullanıldı.

Lovrijenac Kalesi (Kızıl Kale)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

game-of-thrones-hirvatistan-10

game-of-thrones-hirvatistan-11

Pile geçidine gelmeden hemen önce surların boyunda inşa edilmiş olan Lovrijenac Kalesi tarihi görkemi ile dikkat çekiyor. Deniz yüksekliğinden 37 metre yukarıda olan sivri kayaların üzerine inşa edilen bu kale savunma amaçlı kullanılmış ve tarih boyunca şehre yapılan akınların önlenmesinde önemli bir rol oynamış. Bugünlerde sanatsal faaliyetlere hizmet eden tiyatro ve müze olarak kullanılan kalede dizideki en önemli mekanlardan biri olan Kralın yaşadığı ve Yedi Krallık’ın yönetildiği Kızıl Kale’nin çekimleri yapılıyor. Özellikle de “Karasu Savaşı” sırasında bu kaleyi bol bol görme şansı yakaladık.

Trsteno Arboretum (Kızıl Kale Bahçeleri)

game-of-thrones-hirvatistan-12

game-of-thrones-hirvatistan-13

game-of-thrones-hirvatistan-14

Eğer Kızıl Kale’nin ferah bahçelerinde dolaşmak isterseniz Dubrovnik’in 10 km uzağındaki ufak Trsteno kasabasında Trsteno Arboretum’unu ziyaret edebilirsiniz. Asmalarla örtülü çardaklar, süs havuzları ve çeşmeler arasında gezinirken kendinizi Varys’den bir saray sırrı öğrenmiş gibi hayal edebilirsiniz.

Sibenik (Braavos)

game-of-thrones-hirvatistan-15

game-of-thrones-hirvatistan-16

Eski bir mimariye ve bolca duvarlara sahip dört tane kale ile korunan küçük Sibenik kasabasını dizide Dar Deniz’in ötesindeki Özgür Şehirler’in en büyüğü ve en güçlüsü olan Braavos olarak izledik. Denizci ve maceracı bir ırk olarak bilinen Braavosluların şehri aynı zamanda Demir Bankası’na ve Siyah ve Beyazın Evi’ne de ev sahipliği yapıyor. Braavos her dine hoş görüyle yaklaşması ve bankacılığın öne çıkmasıyla bizim dünyamızdaki Orta Çağ Avrupa’sındaki kent devletlerini andırıyor.

Split (Kral Toprakları)

game-of-thrones-hirvatistan-17

Dalmaçya’nın en büyük şehirlerinden Split, Ariyatik Denizi’nin doğu sahilinde küçük bir yarımada üzerine kurulmuştur. Hırvatistan’ın (Zagreb’ten sonra) 2. büyük şehri olan Split, Dünya Kültür Miras Listesi’ne (Diokletianus Sarayı yapımı: 3. yüzyıl sonu ile 4. yüzyıl başı) ile 1979’da girmiştir. Split’de  (Solin) doğan ve Roma’yı ilk defa 2 ye bölen (doğu-batı) Roma imparatoru Diocletianus sarayını yaptırdığı Split’te Kral Toprakları için bazı sahneler çekildi.

Klis Kalesi (Meereen)

game-of-thrones-hirvatistan-18

game-of-thrones-hirvatistan-19

Klis Kalesi, aynı adı taşıyan Klis kasabasının tepesinde kurulmuş, Split’de bulunan bir Orta Çağ kalesidir. İlk hali Dalmaçyalılar tarafından yapılan kalenin tarihi iki bin yıl öncesine kadar dayanıyor. Dizide bu kale, Köle Körfezi’ndeki en büyük şehir olan, piramitleriyle ünlü Meereen çekimlerinde kullanılmıştır.

Krka Ulusal Parkı (Batıdiyar Toprakları)

game-of-thrones-hirvatistan-20

Adını Krka nehrinden alan park, 1985 yılında Ulusal Park ilan edilmiş, irili ufaklı bir çok şelalenin bulunduğu cennetten bir köşe. Bu doğa harikası topraklar, dizide özellikle Yedi Krallık için geçiş sahneleri olarak kullanılıyor.

Ston Duvarları (Kral Toprakları)

game-of-thrones-hirvatistan-21

Dubrovnik ile Korcula arasında bulunan “Ston” Avrupa’nın Çin Seddi olarak anılan savunma duvarları ile ünlü. 14-15. yüzyılda inşa edilen 5.5 kilometre uzunluğundaki duvarlar, günümüze ulaşmış 5 adet kale ve 20 kuleye sahip. Kral Toprakları’ndaki kale surları için bu duvarlar tercih edilmiş.

Diocletianus Sarayı (Meereen Yeraltı Geçitleri)

game-of-thrones-hirvatistan-22

game-of-thrones-hirvatistan-23

4. yüzyılda görevinden emekliye ayrılan ilk Roma imparatoru Diocletianus’un Split şehrine inşa ettirdiği ünlü saray Khaleesi’nin uzun bir süre ejderhalarını sakladığı yer başta olmak üzere Meereen şehrinin yeraltındaki gizli geçitleri için kullanıldı.

Pile Kapısı (Kral Toprakları)

game-of-thrones-hirvatistan-24

game-of-thrones-hirvatistan-25

Pile kapısı, Dubrovnik’teki diğer yapılarla beraber, UNESCO Dünya Miras Listesi’nin içinde yer alıyor. Dizide King’s Landing’in dar sokakları çekimleri için bolca sahne burada çekildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.