Game Of Thrones Seyahat Rehberi : İspanya

Dünyanın en çok izlenen dizilerinin başında yer alan “Game of Thrones” bol sürprizli kurgusu, gerçekçi karakterleri, fantastik ve epik atmosferinin yanı sıra başarısının bir kısmını çeşitli ülkelerde özellikle Orta Çağ’ı yansıtan tarihi yapıların ve doğal güzelliklerin mekan olarak kullanılmasına borçlu. Bu yazıda dizinin İspanya’da çekilen bölgeleri bulunuyor. Yolunuz İspanya’ya düşerse bu yerleri gezip görmeyi ve kendinizi Game of Thrones dünyasında bulmayı ihmal etmeyin.

 Girona, Katalonya (Eski Şehir, Braavos)

game-of-thrones-ispanya-1

Girona. Rodatge de Joc de Trons. Turistes mirant a la zona dels banys àrabs, desmuntant a la pujada de Sant Domènec i escena de lluita de Faye Marsay, companya d'Arya Stark a la sèrie

Tarih boyunca birçok uygarlığa ve imparatorluğa ev sahipliği yapmış olan Girona aynı zamanda gözde bir konumda yer alması sebebiyle kuşatmalara ve saldırılara da maruz kalmış bir şehir. Bugün Katalonya Özerk Bölgesi’ni oluşturan 4 ilin en küçüğü Girona dar ve temiz sokakları, tarih kokan binaları, katedral ve müzeleriyle biliniyor. Dizide ‘Eski Şehir’ sahneleri ve özellikle 6. sezonda Arya Stark’ın “No one” olma süreci bu şehirde çekildi.

Bardenas Reales, Navarra (Dothraki Denizi)

game-of-thrones-ispanya-3

A: DN F: 23/09/2015 P: L: BARDENAS T: RODAJE DE LA SERIE JUEGO DE TRONOS

Görülmeye değer bir çöl diyarı olan “Bardenas Reales” İspanya’nın Navarra eyaletinin güneydoğusunda bulunmaktadır. Yarı çöl özelliği gösteren doğal güzelliğiyle büyülüyen bu bölge Beyaz Berdenas, Siyah Bardenas ve Central Plateau olarak üçe ayrılmış. Özellikle fotoğraf çekmeyi sevenlerin ilgi duyduğu bu doğa harikası 6. sezonda Khaleesi’nin “Vaes Dothrak” yollarında sürgün edildiği sıkıcı sahnelerin çekiminde kullanıldı.

Peniscola, Valencia (Meeren)

game-of-thrones-ispanya-5

game-of-thrones-ispanya-6

“Denizdeki Şehir” Peniscola’ya en çok yakışan isimdir şüphesiz. Şehrin denizin üzerindeki eşsiz görüntüsü oldukça etkileyici. Surlarından sevimli küçük evlerine, restoranlarından kumsallarına, mimarisinden müzelerine kadar Kartacalılar, Yunanlar, Romalılar, Fenikeliler, Araplar ve Bizanslıların izlerini taşıyan ve antik çağlardan beri varlığını sürdüren Kastilya’ya bağlı bu şirin İspanyol kasabasında Khaleesi’nin yokluğunda Tyrion Lannister’ın yönetmeye çalıştığı en büyük köle şehri Meereen sahneleri çekildi.

Alcazaba, Almeria (Dorne)

game-of-thrones-ispanya-7

game-of-thrones-ispanya-8

10. yüzyıldan bu yana İspanya’nın güney sahilindeki Almeria şehrini süsleyen bu tarihi yapıda Westeros’un kurak ve sıcak bölgesi Dorne’un sahneleri çekildi.

Pechina, Alhamila Dağları, Almeria (Dothraki Denizi)

game-of-thrones-ispanya-9

game-of-thrones-ispanya-10

Dothraki Denizi’nin bazı bölümleri, sert tepelerin ve doğal çalılıkların bulunduğu İspanya’daki bu dağlık bölgede çekildi.

Santa Florentine Kalesi, Canet de Mar, Barcelona (Boynuz Tepe)

game-of-thrones-ispanya-11

game-of-thrones-ispanya-12

Son sezonda görme şansı yakaladığımız, Samwell Tarly’nin baba ocağı “Horn Hill” 11. yüzyıldan kalma bir Orta Çağ mirası olan “Santa Florentine Kalesi”nde çekildi. Guadimir de Canet tarafından bir Antik Roma villasının temelleri üzerine inşa edilen bu kale günümüzde randevu ile ziyaret edilebilirken birçok müzik festivaline de ev sahipliği yapıyor.

Zafra Kalesi, Guadalajara (Neşe Kulesi)

game-of-thrones-ispanya-13

game-of-thrones-ispanya-14

Restore edildikten sonra Sünger Bob’a dönüşen Şile Kalesi’ni andıran bu yapı serinin en gizemli olayının yaşandığı “Tower of Joy”. ‘İspanya Sibiryası’nın kalesi olan orijinal adıyla “Zafra Kalesi” bölgede kış aylarının oldukça soğuk geçmesi sebebiyle bu isimle anılmaktadır. Kuzey İspanya’daki Campillo de Dueñas’ın kayalarının üzerinde inşa edilen kale 12. yüzyılın sonlarında ya da 13. yüzyılın başlarında Vizigot ve Endülüs sur duvarı içinde bir kumtaşı çıkıntısının üzerine yapılmış, daha sonra 1129’da Hıristiyanların eline geçmiştir.

Real Alcazar Sarayı, Sevilla (Dorne, Su Bahçeleri)

Spain, Andalusia, Seville, Real Alcazar listed as World Heritage by UNESCO, gardens and gallery of the grotesque Alcazar of Seville Andalusia Architecture Building Color Image Day Europe Flower Garden Heritage Horizontal No People Outdoors Palace palm tree Park Photography Sevilla sightseeing Spain Tree UNESCO World Heritage Site Vegetation

game-of-thrones-ispanya-16

Dorne’da yer alan “Su Bahçeleri” çöl ortasında bir vaha. Alcazar, İspanya’nın Sevilla kentinde bulunan aslında Endülüs Müslüman kralları tarafından geliştirilmiş olan bir kraliyet sarayıdır. Saray İspanya’nın en güzel tarihi yapıları arasında sayılıyor ve İber Yarımadası’nda bulunan Mudéjar mimarisinin en seçkin örneklerinden biri olarak kabul ediliyor.

Plaza de Toros de Osuna, Sevilla (Danzak Çukur, Meereen Arenası)

game-of-thrones-ispanya-17

game-of-thrones-ispanya-18

Televizyon tarihinin ve dizin en büyük, en pahalı sahnelerinden birinin çekildiği bu yapı Sevilla kentinin boğa güreşi arenası. Harpiyanın Oğulları’nın tuzak kurup katliam yaptığı ve Daenerys Targaryen’in son anda ejderhasına binip kurtulduğu sahneler burada çekildi.

Roman Bridge in Cordoba, Endülüs (Volantis Uzun Köprü)

game-of-thrones-ispanya-19

game-of-thrones-ispanya-20

Dokuz Özgür Şehir’den biri olan Volantis’in Uzun Köprü’sü Cordoba’da yer alan Roma Köprüsü. Antik Cordoba kentinin merkezinde 1.yy’da Guadalquivir nehri üzerine Romalılar tarafından yapıldı.

*‘Game Of Thrones Seyahat Rehberi’ yazı dizisi Fas ile devam edecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.