Gaye Ateş

 

2005 yılında resim ve özgün baskı alanlarında çalışmaya başladım.
Resim yaparken sadece doğadan esinlenirim. Bu doğa içerisinde yapay dediğimiz, insan eliyle var edilmiş, tüm formlara bakmayı da kasteder. Dolayısıyla anlattığım şeyin sosyolojik boyutu da benim için önemlidir; mitoloji, tarih, bilim, din gibi insan yaşamını ilgilendiren her şey resmettiğim düzleme girer. İnsan figürü dışında. Bu durum “kast etmek” amacıyla bizzat tercih ettiğim bir şeydir. Bunu yaparken; insan figürünü yapan, taşıyan, izleyen ve okuyan olarak bir düzlüğe çıkarma çabamdan başka bir şey değildir. Yani aslında bir nesne olan tuvalle, kurgulanmış eserde yer alan tüm ögeler olayda geçen bizlerle tuvalin dışında karşılaşmalıdır. İşte o zaman bir bütün oluruz; böylece hareket başlar. Çünkü bizler baktığımız her şeyde aslında kendimizi ararız ve bir özdeşlik kurmaya çalışırız. O manzarada herkes istediği yerde durabilmelidir.
Çalışacağım konuları önceden belirlerim, hatta bu konular üzerinde uzun araştırmalar yaparım. Araştırmaya başlamadan önce gerek yakın gerekse uzak tarihte yaşamış sanatçılarının fark ettiğim konularla alakalı işler yapıp yapmadıklarına dair inceleme yaparım. Birkaç defa karşılaştığım bu durumlarda düşündüğüm konu tamamen noktalanmıştır. Bu dikkat noktası dışında, şu an üç tane, ön çalışmaları tamamen bitmiş; henüz resim dalında işlenmemiş tema ve eskizlerim bulunmaktadır. Fakat gemi figürü halen kendini devam ettirdiği için beklemede durmaktadırlar.
Resim, özgün baskı ve fotoğraf kategorilerinde çalışmalar yapmaktayım. Fakat fotoğraf alanında ki çalışmalarım bir anlamda ön izlemelerim, görsel arşivim ve neticesinde hobimdir. Bu alanda herhangi bir sergileme girişiminde hiç bulunmadım.
Mottom;
hiç’in bile bir yokluğu vardı
çok kişiseldi
işte tümüyle bana dokunuyor
gaye ateş, 2012
2011 yılından itibaren ise İstanbul ‘daki atölyemde kendi çalışmalarına devam etmekteyim.
Dönüm noktası olarak gördüğüm hiçbir olay yok. Çünkü her defasında yaşam içerisinde ki anların hepsi ve karşılaştığımız durumlar birer dönüm noktasıdır; hepsi eşitttir. Hiç bir konuda herhangi bir dönemeçten geçtiğimi ve herhangi bir noktaya geldiğimi düşünmüyorum.
İtici güç ve beni motive eden şeyler; merak ve anlatma isteğidir.
Birçok ilham aldığım kişi vardır; bunların içerisinde pek tabii görsel sanatlarla ilgili bir çok kişi yer almaktadır. Fakat onlar dışında filozoflar, yazarlar, fizik alanında çalışma yapmış kişiler, müzisyenler, tarihçiler, matematikçiler… Flaman resmine hayranımdır; Van der Weyden, Hans Memling, Pieter Bruegel… Hollandalı ressam Hieronymus Bosh ayrı bir yere sahiptir. Ünlü yönetmen İngmar Bergman filmleri çok önemlidir. Fizik dalında Nicola Tesla, ikonoloji dalının dahisi Erwin Panofsky, yazar Elias Canetti, müzisyen Frank Zappa, filozof ve teorisyenler Rosa Luxemburg, Clara Zetkin… Ve de anlatması uzun sürecek; söylediği ve yaptıkları örnek alınması gereken daha bir çok isim. Onlar benim idollerimdir.
Hafızamı anlatmaya devam etmek; gelecek için planladığım tek şey
HAYDARPAŞA,100x140cm,Tual üzerine Yağlı Boya Tekniği,2012.

SONY DSC

NAR-ı GEMİ, 120x 270 cm, Tual Üzerine Yağlı Boya Tekniği, 2013. Plankton, 90x 130 cm, Tuval Üzerine Yağlı Boya Tekniği, 2016

SONY DSC

station de haidar- pacha départ d'un TRAİN 130x 200 cm, Tuval Üzerine Yağlı Boya Tekniği, 2014 Station de haidar- pacha départ d'un TRAİN, 36x 50 cm, fine art prints on zinc, thermal transfer, 2015 yang ying, 150x200 cm, Tuval Üzerine Yağlı Boya Tekniği, 2015

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

SONY DSC

Buradan Uzakta 9 KÖPRÜ, 145x 195cm, Tual Üzerine Yağlı Boya Tekniği, 2011.

SONY DSC

GALATA, 180x270x 2cm, Diptik, tüyb 2011 Galata, 36x 50 cm, fine art prints on zinc, thermal transfer, 2015 (2) (1)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.