Geçmişten Bugüne Filmlerde Kendilerine Gönderme yapılmış 8 Bilim Adamı

Geçmişten günümüze, filmlerde kendilerine ya da ürettikleri bilimsel gerçeklere, teorilere ya da kurallara gönderme yapılan bilim adamları daima olmuştur. İşte bunlardan bazıları:

1. Interstellar(2014): “Albert Einstein”

bilim-interstellar

Interstellar (Yıldızlararası) Cristopher Nolan yapımı bir bilim kurgu filmi ve yok olan bir dünyada bir grup cesur astronotun farklı bir evrende insanlara yeni bir dünya arayışını konu alıyor ve bunu yaparken de dahi bilim adamı Albert Einstein’a ait olan “İzafiyet Teorisi”, “Sicim Teorisi” gibi teorilerden yararlanmakta. Ayrıca filmde Einstein’in meşhur formülü E=mc² formülüne de sık sık gönderme yapılmakta.

Ayrıca buna da bakmadan uyumayınız : Gökten İnen Dehalar : Albert Einstein 

2. The Prestige (2006): “Nikola Tesla”

bilim-prestige

The Prestige (Prestij) filmi gene Cristopher Nolan yapımı, Cristopher Priest’in aynı adlı romanından uyarlanan filmdir. Filmde birbirleriyle rekabet halinde olan iki yetenekli ve ünlü sihirbazın mücadelesi anlatılmaktadır. Filmde Nikola Tesla ve Edison arasındaki rekabetten kısacıkta olsa bahsedilmektedir. Tesla rolünü oynaya oyuncu ise geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz ünlü müzisyen David Bowie’dir.

3. The Theory of Everything (2014): “Stephen Hawking”

stephen-hawking-film

The Theory of Everything (Herşeyin Teorisi), ünlü fizikçi Stephen Hawkin’in hayatını konu alan bir biyografi filmidir. Filmde Hawking’in 60 yıllarda sağlığının yavaş yavaş bozulmaya başladığı dönemi ve eşi Jane ile olan ilişkisini anlatmaktadır.

4. Einstein and Eddington(2008): “Albert Einstein ve Sir Arthur Ediington”

einstein-eddington

Einstein and Eddington (Einstein ve Eddington) Philip Martin’in yönettiği 2008 yapımı filmdir. Einstein’in Görelilik kuramı’nı ilk anlayan İngiliz bilimadamı Sir Arthur Eddington ve Albert Einstein arasındaki ilişkiyi belgesel tadında anlatmaktadır.Filmde ayrıca Einstein’in meşhur dili dışarıda fotoğrafının hikayesi de anlatılmaktadır.

5. The Imitation Game(2014): “Alan Turing”

imitation-game

The Imitation Game (Yapay Oyun) filminde zamanında değeri bilinmeyen dahi matematikçi Alan Turing’in hikayesi anlatılmaktadır. Filmde 2. Dünya Savaşı’nda hükümet tarafından, nazilere ait çözülmesi imkansız gibi görünen Enigma kodunun çözülmesi için, ülkenin en iyi matemetikçileri bir araya getirilir. Alan Turing bu grubun en zekisi ve en hırslısıdır. Ancak anlaşılması zor bir insan olması ona sorunlar yaratacaktır.

6. A Beautiful Mind (2001): “John Nash”

a-beautiful-mind

A Beautiful Mind (Akıl Oyunları) filmi Nobel ödüllü Amerikalı matematikçi John Nash’in hikayesini anlatmakta. Paranoid şizofreni teşhisi konulan ve hayatı boyunca hastalığıyla mücadele eden Nash kendi akıl hastalığını yine kendi aklını kullanarak dizginleyecektir.

7. Agora (2009): “İskenderiyeli Hypatia”

agora-bilim

Agora filminde; matematikçi, filozof ve astronom İskenderiyeli Hypatia nın hikayesini anlatmaktadır. Hypatia’nın fikirlerini kabul ettirebilmek için dogmaların hakim olduğu bir topluma karşı olan mücadelesi ve ismini tarihe yazdırması anlatılmaktadır.

8. The Story of Louis Pasteur (1936): “Louis Pasteur”

louis-pasteur-bilim

The Story of Louis Pasteur (Louis Pasteur’ün Hikayesi) Ünlü Fransız bakteriyolog Louis Pasteur’un hikayesini anlatmaktadır. Pasteur bir tıp dıktoru olmadığı için 1800’lü yılların doktorları onun görüşlerini dikkate almıyorlardı. Ancak o bunlara hiç aldırmadan çalışmalarına devam etti.

 Kaynak: listelist

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.