GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE BÜYÜK ORKESTRALAR

Orkestranın tarihi müzik dilinin evrimiyle yakından ilgilidir. Toplumları, sanatsal ifade biçimleriyle birleştiren sıkı bağlar da orkestranın evriminde önemli rol oynamıştır. Orkestranın evrimi birdenbire ve rastlantı sonucu ortaya çıkmamış, bir dizi gelişmenin sonucu olmuştur. Bazı çalgıların eklenmesi, bazılarının çıkarılması, gerek tını, gerek ses alanı bakımından çalgıların mükemmelleşmesi yeni buluşlara zemin hazırlamıştır. Yani denilebilir ki, Berlioz’un orkestrası, Monteverdi’nin orkestrasında bir nevi bir çekirdek halinde gizliydi.

İşte geçmişteki ve günümüzdeki bazı büyük orkestralar:

Ruhani Konser (Concert Spirituel) Orkestrası: 18 mart 1725’te Philidor tarafından Tuileries Sarayı’nda kurulmuştur. Özellikle dini ve enstrümantal eserleri seslendiren bu orkestra, Handel, Haydn ve Mozart’ın eserlerini tanıtmıştır. Orkestra 1790’da dağılmıştır.

Konservatuar Konserleri Derneği Orkestrası: 9 Mart 1828’de Habeneck tarafından kurulmuştur. Repertuarında daha çok senfonik eserler, özellikle de Beethoven ve Haydn’ın eserleri vardı. 1967 yılında Paris Orkestrası adını almıştır.

Viyana Filarmoni Orkestrası: 28 mart 1842’de Otto Nicolai tarafından kurulmuştur. Repertuarı, özellikle Brahms’ın eserlerinden oluşmaktadır.

Pasdeloup Konserleri Derneği Orkestrası: 1851’de Jules Pasdeloup tarafından kurulmuştur. Romantik eserler seslendirdiği konserlerini Paris’te Kış Sirki’nde vermiştir. Özellikle Wagner’in eserlerini yorumlamışlardır.

Edouard Colonne Konserleri Derneği Orkestrası: 1873’te Edouard Colonne tarafından kurulmuştur. Paris’te Chaelet Tiyatrosu’nda verdiği konserlerinin ağırlık merkezini Fransız müziği oluşturmuştur.

Lamoureux Konserleri Derneği Orkestrası: 1873’te Charles Lamoreux tarafından kurulmuştur. Paris’te Champs-Elysees Sirki’nde verdiği konserlerinde dini eserler (Handel, Bach) ağırlıkta olmuştur.

Amsterdam Concertgebouw Orkestrası: 1888’de Henri Viotta tarafından kurulmuştur. Repertuarları, romantik eserlerden oluşmuştur.

Suisse Romande Orkestrası: 1918’de Ernest Ansermet tarafından kurulmuştur. Cenevre ve Lozan’da konserler vermiştir.

Berlin Filarmoni Orkestrası: 1882’de Ludwig von Brenner tarafından kurulmuştur. Repertuarında Beethoven, Wagner ve Brahms vardır.

Fransız Ulusal Orkestrası: 1934’te Desire Inghelbrecht tarafından Paris’te kurulmuştur. Senfonik eserler yorumlamışlardır.

gecmisten-gunumuze-buyuk-orkestralar (2)

Ruhani Konser (Concert Spirituel) Orkestrası planı 

gecmisten-gunumuze-buyuk-orkestralar (3)

Pasdeloup Konserleri Derneği Orkestrası 

gecmisten-gunumuze-buyuk-orkestralar (4)

Edouard Colonne Konserleri Derneği Orkestrası 

gecmisten-gunumuze-buyuk-orkestralar (5)

Lamoureux Konserleri Derneği Orkestrası, Orkestra Şefi Lamoureux 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.