Geçmişten Günümüze Dracula

O bir kurt, hayır o bir yarasa hayır hayır o Dracula!

Sinemanın icadından itibaren yirmiden fazla film uyarlaması yapılmış olan Bram Stoker’ın klasik eseri Dracula, geçtiğimiz günlerde son bir halkası ile karşımıza çıktı: Dracula Untold. Pek de hoş tepkiler almayan bu filmden sonra ben de “hoş tepkiler alan hangileri acaba?” deyip oturdum ekranın başına. Birkaç iyi Dracula filmini mercek altına aldım. İşte onlar, bunlar.

NOSFERATU: EINE SYMPHONIE DES GRAUENS (1922)

Nosferatu

Yönetmeni sevgili F. R. Murnau olan bu şahane film, Alman ekspresyonizmi ve sessiz sinemanın korku unsuruyla buluştuğu nadide filmlerdendir. Dracula romanının telif hakları alınmadığından resmi olarak Dracula filmi olarak geçmez fakat hikaye aynıdır. Yalnızca vampirin adı Kont Orlok olarak geçer. Yapım yılı da göz önüne alındığında başyapıt diyebileceğimiz bir filmdir. Ayrıca sinema tarihindeki ilk vampir filmi Nosferatu’dur.

DRACULA (1931)

hero_EB19990919REVIEWS08909190301AR

Freaks adlı filmle olay yaratanTod Browning’in yönetmenliğini yaptığu bu film benim şahsen en sevdiğim Dracula uyarlamasıdır. Dracula rolünde Bela Lugosi’yi izliyoruz. Bela Lugosi adeta tam bir Dracula olmuştur her ayrıntısıyla. İleriki yıllarda çekilen Dracula uyarlamaları için “bu Dracula filmi olmamış çünkü adamda Macar aksanı yok” denmesine sebep olabilecek şekilde içselleştirmiştir rolünü. Bela Lugosi’nin bu filmin etkisinden çıkamayıp tabutta uyumaya başladığı söylenir ve hatta kendisini filmde kullandığı peleriniyle gömmüşlerdir. Toprağı bol olsun.

HORROR OF DRACULA (1958)

Horror Of Dracula-012

Yönetmeni Terence Fisher olan bu İngiliz yapımı başarılı filmde Dracula’yı birçoğumuzun Saruman olarak bildiği Christopher Lee oynamıştır. Abraham Van Helsing rolünü ise Frankenstein filmlerinden bildiğimiz Peter Cushing canlandırmakta. Asıl Dracula senaryosuna hemen hemen sadık kalan bu film romantizmiyle de öne çıkar. Christopher Lee romantik ve asil Dracula olarak genç/yaşlı kızların sevgilisi olmuştur.

BRAM STOKER’S DRACULA (1992)

large_bram_stoker_dracula_blu-ray3

Godfather deyince akla gelen usta yönetmen Francis Ford Coppola’nın yönettiği bu film, Tod Browning’in Dracula’sıyla mukayese edilebilen tek filmdir. Dracula rolünde usta aktör Gary Oldman’ı izleriz. Genç avukat rolünde ise Keanu Reeves var. Birçokları Keanu Reeves’in bu filmdeki rolünü yetersiz bulsa da ben kendisini çokça beğenmiş idim. Belki de yetersiz görülmesi Gary Oldman’ın efsane oyunculuğundandır. Dracula’nın canavarlığından çok aşkıyla öne çıktığı bir filmdir. Müzikleri de en az film kadar güzeldir ve Wojciech Kilar tarafından yapılmıştır.

DRAKULA İSTANBUL’DA (1953)

13a26284bb5ffaab93d0afa5835532fda3170565

Yönetmeni Mehmet Muhtar olan bu film Türkiye sinemasının enfes ve farklı çalışmalarından biridir. Drakula rolünde Atıf Kaptan iyi bir oyunculuk çıkarmıştır. Farklı çekim teknikleri de denenmiştir bu filmimizde. Dekorlar diğer Drakula filmlerinden biraz farklı olsa da zamana göre değerlendirildiğinde başarılıdır. Korku sinemasında gerilerde kalmış bir ülke için saygı duyulması gereken bir film olduğunu düşünüyorum.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.