Geçmişten Günümüze Marvel Filmleri

Geçmişten Günümüze Marvel Filmleri

Çocukken, her ne kadar -o dönemler Marvel filmleri bu kadar bilinmese de- mutlaka hepimiz bir süper kahramana özenmişizdir ya da sahip olduğumuz oyuncaklara. Mesela bir barbie bebek gibi saçlarımızın olmasını isteyip sırma gibi uzatmışızdır veya kendi süper kahramanız olan babamızın tıraş köpüğünü alıp mutlaka denemişizdir.  Bir Hazerfan Çelebi olup uçtuk bir Süper Mario olup, prensesi kurtarmak için engebeli, tehlikeli yollar demeden kendi hayatımız pahasına prensesi kurtarmaya koyulduk. Bu da yetmedi, ‘Gölgelerin gücü adına’ diye bağırıp He-man olduk ya da Altar’ın oğlu Tarkan olduk.

Hepimiz birer varlık olarak içimizde bir süper kahraman taşıyoruz tıpkı Marvel Filmleri’ndeki Marvel karakterleri gibi. Sadece çıkacakları hazır dönemi bekliyoruz.  Bakalım bu Marvel filmlerinde olan hangi karakteri kendinize daha çok yakın bulacaksınız?

MARVEL FİLMLERİ

Marvel filmleri, yayınlandığı günden bu yana sinema dünyasına yeni bir soluk getiren en etkin üreticilerden biridir. İlk çizgi roman olarak başlayan Marvel, tüm dünyada çokça okunmasıyla birlikte filmleri ile neredeyse son 15 yıldır yaygın bir okuyucu ve izleyici kitlesine sahiptir.

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE MARVEL FİLMLERİ

Marvel Filmleri / Howard the Duck

 Ördek Howard / Howard the Duck – 1986

Senaryosunu Steve Gerber’in yaptığı Yönetmenliğini Willard Huyk’un üstlendiği Marvel filmlerinden en eskisi ve seriye başlayan film Ördek Howard’dır. Ördek Howard, macera, aksiyon, komedi türünü işleyen bir filmdir.  Dünya’ya uzayların saldırısına uğrayacağı haberini alan insansı ördek olan Howard the Duck, Dünya’yı kurtarmak için yaşadığı gezegenden gelerek insanları uzay saldırısından kurtarmasını konu eden bir filmdir.

Karakterler: Howard the Duck, Phill blumburtt, Dorlock Homes, Mama Biker, Beverly Switzler, Homeless Bag lady, Dr. Walter Jenning, Kirby

İNFAZCI / THE PUNISHER – 1989

Marvel Filmlerinden en intikam dolu olan serisi İnfazcı ile devam ediyoruz. Yönetmenliğini Mark Goldblatt’ın üstlendiği İnfazcı, Frank Castle’in ailesinin vahşice katletmesiyle başlar. Ailesinin intikamını almak için yola koyulan Frank, bir süre sonra suçluları cezalandıran birine dönüşerek artık Frank olarak değil İnfazcı adıyla anılmaya başlar. Frank seçtiği bu yolda suçlularla kıyasıya bir mücadele içine girmektedir.

The Punisher 2004

İNFAZCI / THE PUNISHER – 2004

1989 yılında yayınlanan The Punisher, Marvel filmlerinde içerisinde seri olarak devam etmektedir. Bu sefer Marvel filmlerinden İnfazcı’nın yönetmen koltuğunda Jonathan Hensleigh’i görmekteyiz. Frank artık yoluna özel ajan olarak devam etmektedir. Frank Castle’ın mükemmel bir ailesi, başarılı bir işi bulmaktadır. Ancak acımasız bir suçla her şeyi elinden alındığında infazcı geri döner. Artık kendisi hem yargıç, hem hakim, hem de cellattır. Yeni bir düzen sağlamak amacıyla amacı ile kendisine yapılan yanlışı herkesi karşı tek başına savaşarak mücadele verir. Bir ölüm makinesine dönüşerek, ailesini öldürenleri kendi yöntemleri ile intikam almanın peşine düşmüştür

The Punisher War Zone

İNFAZCI: SAVAŞ / THE PUNISHER WAR – 2008

Serinin devamında bu sefer yönetmen olarak Lexi Alexande bulunmaktadır. Bu sefer Frank, bir aileye yapılanların intikamı için yola çıkmaktadır.

Karakterler: Punisher, Harry Heck, Howasr Saint, Russian, Spacker Dave, Mr.Bumpo, Livia Saint, Bobby Saint

Captain America 1990

 MARVEL FİLMLERİNDE YENİ BİR SERİ: CAPTAIN AMERICA – 1990

Henüz Marvel filmlerinin fırtınası esmeden, bilinen tüm çizgi roman ekollerinin popülariteye ulaşmadan önce girmiş olan ve izleyen herkese bağımlılık etkisi bırakan yeni bir serinin başlangıcı 1990 yılında atılmaktadır. Marvel Comics tarafından yaratılan çizgi roman karakteri Kaptan Amerika filminin yönetmen koltuğunda Albert Pyun oturmaktadır. Çelimsiz bir delikanlı olan Steve Rogers’ın , II. Dünya Savaşı’nda esnasında  vatani borcunu ödeme hevesiyle başlayan film, gizli süper asker programı ile Birleşik devletlerin koruyucusu Captain America’nın doğuşunu anlatmaktadır.

İlk Yenilmez kaptan amerika Marvel Filmleri

İLK YENİLMEZ: KAPTAN AMERİKA / CAPTAIN AMERICA: THE FIRST AVENGER – 2011

Marvel filmlerinden en heyecan verici, en beklenilen seriye dönüşen Captain Amerika ilk yenilmezi doğurmaktadır. Yönetmenliğini Joe Johnson’un, senarislitliğini üstlendiği filmlerde ufak da olsa ansızın karşımıza çıkan Stan Lee yapmaktadır. Kaptan Amerika, kötü Red Skull’ın önderliğinde HYDRA savaşmak için Bucky Barnes ve Peggy Carler ile güçlerini birleştirerek bizleri yeni bir maceraya sürüklemektedir.

NOT: İlk kez 1997 yılında bir Artisan Entertainment tarafından hayata geçirilmek için tasarlana ancak 2003 yılına kadar hayata geçirilemeyen İlk Yenilmez: Kaptan Amerika,  projeyi Paramount Pictures üstlenmesiyle birlikte 2010 yılının Haziran ayında çekimlerine başlanmıştır.

Kaptan Amerika Kış Askeri

İLK YENİLMEZ: KIŞ ASKERİ/ CAPTAIN AMERICA: THE WINTER SOLDIER – 2014

Marvel çizgi roman dünyasında bizi ilk yıllarına götüren ve günümüzde Marvel filmlerinde sinema dünyasında ön sıralarda yer etmiş olan Kaptan Amerika devam filmi ile seyircileri ile bulmaktadır. Joe Russo ve Antony Russo öncülüğünde bu sefer hikaye sosyalist dönem Rusya’ya uzanmaktadır. SSCB döneminde özel kuvvetler içerisinde yetiştirilen Winter Soldier (kış askeri), aslında tar bir ölüm makinesidir. Rusya’da donmuş bir gölde bulunan ve  her şeyi yıkmakta kararlı olan Kış Askeri’ni, Kaptan Amerika , Falcon ve Kara Dul güç birliğiyle soğuk diyarlardan gelerek büyük bir mücadele verir.

İLK YENİLMEZ: KAHRAMANLARI SAVAŞI / CAPTAIN AMERICA: CIVIL WAR – 2016

Marvel filmlerinden bir serinin devamı olan Kaptan Amerika yine aynı yönetmenler Joe Russo ve Antony Russo ile karşımıza çıkmaktadır. Başrolünün Chris Evans’ın oynadığı filme Neal McDonough, Anthony Mackie, Sebastian Stan, Frank Grillo, Samuel L. Jackson ve Scarlett Johansson gibi isimler eklenmektedir.

Karakterler: Kaptan Amerika, Red Skull, kış Askeri, Peggy Carter, Howard Stark, Nicky Fury, Arnim Zola, Abraham Erskine

Marvel Filmleri Fantastik Dörtlü

Marvel Filmleri – FANTASTIK DÖRTLÜ / THE FANTASTIC FOUR – 1994

Marvel Filmleri’nden yeni bir seriye daha başlıyoruz. Filmin hikayesinin bir hayli ilginç lan Fantastik Dörtlü’nün Yönetmen koltuğunda Oley Sassone oturmaktadır. Bu çizgi romanın film haklarını elinde bulunduran firma, bu hakkını kaybetmemek için belli bir süreliğine filmi çekmek zorundadır. Ancak filmi çektikten sonra kimsenin filmi vizyona koymaya niyeti yoktur. Film, fanların desteğiyle elden ele kopyaları çoğaltılarak kopyaları oluşan bir külte dönüşmüştür.

Fantastik Dörtlü 2005

 Fantastik Dörtlü / The Fantastic Four – 2005

Yönetmen koltuğunda Tim Story olan Marvel filmlerinden, vizyona girmeden evvel çizgi roman hayatına devam eden Fantastik Dörtlü’nün hikayesi belki de bir çoğumuzun bu şanssız talihin başınıza gelmesini isteyeceğiniz türden. Deha Reed Richards, pilot Benjamin Grimm, sevgilisi olan Susan Storm ve onun sevgilisi tezcanlı Johnny ile beraber bir uzay yolculuğuna çıkarlar ancak geçirdikleri kaza sonucunda her biri çeşitli mutasyonlara uğrayarak birer siper kahraman dönüşmüşlerdir.  Dünya dört yeni süper kahraman kazanırken acaba onlar bu durumu yararlı kullanabiliyorlar mı?

Fantastik 4: Gümüş Sörfçü’nün Yükselişi / Fantastic: Rise of the Silver Surfer – 2007

Marvel filmlerinden belki de en sevilen seri olma niteliği taşıyan filmin yönetmenliğini yine Tim Story yapmaktadır. Fantastik dörtlü, Latveria ve Von Doom ile birlikte yeni konularla baş etmek zorundadır. Yeni hedefi Dünya olan Galactus, sağ kolu Silver Surfer’ı Dünya’ya gönderdiğinde yapılan pazarlıklardan kendine fazla pay aldığını fark etmektedir. Dr. Doom iki yılın ardından evine dönmeye karar vermektedir. Fantastik dörtlü dünyayı eli geçirmek isteyenlere karşı yine iş başında.

Karakterler: Gümüş Sorfçü, Doctor Doom, Alev Adam, Susan Storm, Bay Fantastik, Taş Adam, Alicia Masters, Nova, General Hager

X-Men 2000

Marvel Filmleri / X-MEN – 2000

Marvel filmleri her geçen gün daha çok ün kazanması ve başarılı işler çıkarmalarıyla birlikte yeni seriler gelmeye devam ediyor. Yayınlandığı dönemden itibaren çok konuşulan ve serisini gelmesi beklenen X-Men’nin yönetmenliğini Bryan Singer yapmaktadır. Profesör Xavier, birçok kişinin bilmediği bir şeyden haber olmaktadır. Kendi isteklerinden bağımsız mutasyona maruz kalmış insanları toplayarak, onların yeteneklerini ortaya çıkarabilmek amacıyla bir okulda toplamıştır. Profesörün gençleri toplayış amacı, Dünya’nın başına musallat olacak her türlü mutantlardan korumaktır. X-Men bir yandan politikacıların karalamalarına maruz kalırken diğer bir yandan Dünya’yı korumaya çalışacaklardır.

X-Men 2

X-Men 2 -2003

Marvel filmlerinden  X-Men filminin devamı olan X-men 2’nin yönetmen koltuğunda yine Bryan Singer’ı görmekteyiz.  William Styker, büyük bir kaosa yol açacak şekilde organize olarak, insanların düzenin yok etmeyi amaçlar. Styker’ı yenebilecek tek ise Profesör Charles Xavier’e ait olan X-Men birliğidir.  X-Men, izleyenleri kendine hayran bırakarak, Marvel filminin serisi X-Men’i yapmak için hazırlıklar başlamıştır.

X-Men Son Direniş

X-Men: Son Direniş / X-Men: Last Stand – 2006

Marvel filmlerinden X-Men serisinin yönetmen koltuğunda bu sefer Brett Ratner’i görmekteyiz. Serinin üçüncü bölümünde, Dark Phoenix, Anka kuşu aracılığıyla yeniden hayat bulacak gibi görünmektedir. Ancak bu güzel haberin de bedeli olmaktadır. Bu bedeli bu sefer başkaları ödeyecektir.

X-Men Başlangıç

 X-Men: Başlangıç Wolverine / X-Men: Wolverine – 2009

Heyecan verici Marvel filmlerinden olan X-Men’in yönetmenliğini bu sefer Gavin Hood üstlenmiştir. James Logan’ın babasının öldürülmesiyle beraber arkadaşı Victor Creed ile kaçarlar. William Stryker ise Muntanlardan oluşan ekibe dahil etmek için onlara teklifte bulunmaktadır. Logan teklifi kabul eder, ancak intikam duygusu ile yanıp tutuşmaktadır. Vücuduna Adamantium metalinin enjekte edilmesiyle o artık bir yenilmezdir ve  Sabretooth’tan intikamını almak için artık daha güçlüdür.

X-Men birinci sınıf

X-Men: Birinci Sınıf / X-Men: First Class – 2011

Marvel filmleriyle geleceğin artık daha heyecan verici olmasıyla yönetmek koltuğuna Matthew Vaughn oturmaktadır. Mutanlar henüz 6 yaşındayken Profesör X ve Magneto olağanüstü güçlerinin henüz yeni keşfetmekteydiler. Düşman olmadan önce, dünyayı bütün kötülüklerden koruyan, dünyayı tehdit eden tehlikelere karşı önlem almaya çalışan arkadaşlardı ancak aralarında fikir ayrılıkları oluştu ve o günden bu yana Magneto Kardeşliği Profesör X ile X-Men arasında nesiller boyu sürecek rekabeti başladı

X-Men Geçmiş Günler Gelecek

X-Men: Geçmiş Günler Gelecek / X-Men: Days of Future Past – 2014

Marvel Filmleri’nin en güçlü seri olan X-Men için geçmiş günler geldi çattı . Yönetmen koltuğuna Bryan Singer oturdu. Artık etekteki taşlar dökülüyor, heyecan ikiye katlandı. Mutantlar soylarının tükenmemesi için zamanda yolculuk yapmaları gerekmektedir. Sentinel’ler tarafından avlandıkları için nesilleri tükenmekle karşı karşıya kalmıştır. Soylarını kurtarmak için düşman Magneto ve Charles Xavier güçlerini birleştirmeleri gerekmektedir. Planlarını Sentinel’lerin yarattığı vahşeti durdurmak amacıyla kurarlar. Wolverine zamanda yolculuğun açacağı yaraları kendi kendine iyileştirebilme gücüne sahiptir. Bu yüzden Wolverine’ni geçmişe gönderirler.  Trask Indüstries’ın deneylerle ürettiği Sentigel’lerin yapım aşamasını engel olmaya çalışacaklardır. Marvel filmlerinden X-Men, merak dolu gözlerle heyecanı ikiye katlayarak 204 yılında vizyona seriyi devam ettirdi.

Karakterler: Wolverine, Quicksilver,Deadpool,Mystique, Jean Grey, Magneto, Profesör X, Rogue, Scott Summers, Storm, Gambit, Kurt Wagner, Juggernaut, Beast, Psylocke, Havok, Colossus, Kitty Pryde, Dr. Moira Mactaggert, Silver Fox,Magik, Sunspot

İlginizi Çekebilir: Marvel, Thor 4 İçin Hazırlıklara Başladı

Avengers

YENİLMEZLER / THE AVENGERS – 2012

İlk yayınlandığı 1963 yılından bu yana çizgi roman fanatiklerinin gözbebeği olama özelliği taşımaktadır. Yayınlandığı andan itibaren her zaman yükseklerde olan Marvel filmlerinden en gözdesi Yenilmezler’le unutulmaz bir film serisine imza atıyor. Yönetmen koltuğunda Joss Whedon’u görmekteyiz. Dünya Barış Örgütü olarak bilinen SHIELD’in başı olan Nick Fury, dünyanın güvenliğini tehdit oluşturan düşman karşı karşıya kalmaktadır. Dünya’yı bu tehlikeden korumak için cesur ve süper güçlere sahip olan kahramanlardan oluşan ekip kurması gerekmektedir.

Yenilmezler: Ultron Çağı / Avengers: Age of Ultron – 2015

Marvel filmlerinin tüm kahramanlarını bir araya getiren Joss Wheden  yenilmezlere ultron çağını yaşatıyor. Thor, Iron, Kaptan Amerika, hulk, Hawkeye, Nick Fury ve Black Widow’un da bu maceraya katılıp, Dünya’yı ölümcül tehlikelere karşı korumak için verdikleri mücadeleyi görmekteyiz. Yenilmezler bir araya gelip, savaş başladığında ortaya çıkan gizemli karakterler ile gerilim ile heyecanı bir arada yaşatıyor.

Avengers: Sonsuzluk Savaşı / The Avengers: Infinity War – 2018

Marvel filmlerinden en önde gelen Avengers serisinin yönetmen koltuğunu Antohny Russo ve Joe Russo paylaşarak izleyicileri büyük maceralara doğru sürüklemektedir. Serinin bu bölümünde heyecanla izlediğimiz filmi bu sefer gözyaşlarımı silerek izliyoruz ve bir sonraki serinin devamının çıkmasını umut dolu sözlerde bekliyoruz.

Avengers Endgame

Yenilmezler / Avengers Endgame – 2019

Antohny Russo ve Joe Russo yine hayal güçlerini kullanmaktan geri durmuyorlar. Marvel filmlerinden olan Avengers Endgame vizyona girdiği andan itibaren bütün koltukları doldurmayı başararak, yine beklentimizi boşa çıkarmıyor.  Bir önceki bölüm olan ‘Avengers Infinity War’da Thanos’un Sonsuzluk Eldiveni’ni ele geçirmesiyle birlikte pek çok kahraman küle dönüşerek yok oluyordu. Black Widow, Kaptan Amerika, Thor, Hulk’un yanında Iron ve Nebula hayattadırlar. Süper kahramanların işi pek de kolay görünmüyor. Bakalım yok olan süper kahramanları getirmeyi başaracaklar mı?

Karakterler: Demir adam, Thor, Kaptan Amerika, Kara Dul(Black Widow), Bruce Banner(Hulk), Clint Barton( Hawkeye), Loki, Nick Fury, Ajan Phil Coulsoni, Pepper Potts, Edwin Jarvis,  Maria Hıll

Bu yazımızda geçmişten günümüze Marvel filmleri listesine kısaca bir göz attık. Bir önceki yazımızda ise ‘‘İzlemeniz Gereken En İyi 15 Fantastik Film” konusuna değinmiştik. Dilerseniz okumaya oradan devam edebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.