Geometrik Formlarda Özneyi Sabitlemek: Ave Pildas

Birçok ilham verici fotoğrafın sahibi olan Ave Pildas, 1939 yılında Cincinnati, Ohio’da doğdu. Sanatçının portfolyosunda bulunan çalışmaların en önemli özelliklerinden biri insan bedenini belli bir simetri içine sokma takıntısı. Bu müdahalelerin temeli Ave Pildas’ın tasarımcı kimliğinde aranabilir.

Sanatçı kariyerine Downbeat adındaki bir dergide fotoğrafçı asistanı olarak başladı. 1965 yılında yarıda bırakmış olduğu grafik tasarımı eğitimini tamamlamak üzere İsviçre’ye gitti. Akabinde birçok albüm kapağını yarattığı Capitol Records’da Art Director olarak çalışmak üzere Amerika’ya geri döndü ve Los Angeles’a taşındı.

Aynı zamanda freelance fotoğrafçılık yapmakta olan Pildas, kendini mimari fotoğrafçılığın içinde buldu. Bu durum onun mimariyle alakalı çalışmalarını topladığı 1980 tarihli “Art Deco Los Angeles” ve 1982 tarihli “Movie Palaces” adlı kitapları yazmasına yol açtı.

Geometrik forma sokulmuş insan bedenleri, Pildas’ın nü çalışmalarını ayıran en önemli özellik. Fotoğraftaki öznenin farklılaştırılması Pildas’ın tasarımcı kimliğinin getirdiği yorum farkıyla göze çarpıyor.

ave-pildas (1)

ave-pildas (2)

ave-pildas (3)

ave-pildas (4)

ave-pildas (6)

ave-pildas (7)

ave-pildas (8)

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.