George Baselitz ile ‘Boşa Geçen Büyük Gece’ 

‘Sanatçı toplumda herhangi birine karşı sorumlu değildir. Onun sosyal rolü asosyal olmasıdır. Sanatçının tek sorumluluğu yaptığı işe olan tutumudur.’

George Baselitz

23 Ocak 1938 doğumlu George Baselitz sanatsal kariyerine soyut ve minimalist sanatın hakim olduğu bir çağda başlamış olsa da Alman ekspresyonizminden ilham almıştır. Kasıtlı olarak acemice ve bazen ne olduğu anlaşılmayan figüratif resimler yapan Baselitz, resimlerinde, ikiye ayrılmış ve siyasi açıdan dağınık haldeki Berlin’in yaşadığı travmaları ve kargaşayı yansıtmıştır. O dönemlerde Alman sanatçılar, ülkelerinin son yıllarda yaşadığı felaketler karşısında benimsedikleri tutumları ve tepkileri eserlerinde tema olarak kullanmışlardır.

bosa-gecen-buyuk-gece (3)

Yoğunlaşma Hikayesi

Şortlu bir erkeğin mastürbasyon yaparken betimlediği ‘Boşa Geçen Büyük Gece’ adlı resim, sanatçının İkinci Dünya Savaşı sırasında ve sonrasında Almanya’nın içinde bulunduğu duruma getirdiği bir eleştiri olarak tanımlanmıştır. Baselitz, resimdeki psikolojik, cinsel ve hatta şiirsel kaos yüzünden dünyanın hemen her yerinde sanatsal açıdan ciddi tartışmalara neden olmuştur. Başka ressamların yapıtlarına da göndermeler yapan resim, özellikle Amerikalı sanatçı Philip Guston’un geç dönem yapıtlardan izler taşımaktadır. Baselitz’in yaşı hakkında ipucu vermeyen, hantal bacaklı kahramanı, yaşadığı güç gerçeklere karşı direnen trajik bir figür olarak karşımıza çıkar. Figürün kan kırmızısı kulağı ile uyum sağlayan arka plandaki kırmızı boya, savaşın yarattığı vahşeti simgeler. Küçük gözleri, neredeyse yokmuş gibi görünen burnu, ağzı ile ifadesiz bir yüze sahip figür Almanya’nın yaşadığı travmanın sebebi olan Adolf Hitler’i çağrıştırarak Baselitz’in hislerini açıkça ortaya koymaktadır. Yerde yatan figürün kim olduğunu veya onun varlık nedenini açıklayan bir ipucu yoktur. Bedeninde kırmızı lekeler bulunan çıplak figür, şiddete uğramış gibi görünmektedir.

bosa-gecen-buyuk-gece (2)

 Boşa Geçen Büyük Gece

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.