George Clooney, Suriye Sivil Savunma örgütü ‘Beyaz Kasklılar’ın Filmini Yapacak!

ABD’li yönetmen ve aktör George Clooney, Suriye Sivil Savunma örgütü ‘White Helmets (Beyaz Kasklılar)’ hakkında film yapacağını duyurdu.

Bu yıl Nobel Barış Ödülü için aday gösterilen, Suriye savaşı sırasında kurulan ve yaklaşık 3 bin gönüllüden oluşan yardım örgütü ‘Beyaz Kasklılar’, George Clooney tarafından film yapılacak. Clooney çekeceği filmde, Eylül ayında yayınladığı kısa belgesel ‘The White Helmets’i kaynak olarak ele alacak. Bu yıl Oscar Ödülleri’nde kısa belgesel ödülü için yarışacak olan filmin yönetmenliğini Orlando von Einsiedel, yapımcılığını ise Joanna Natasegara üstlendi.

‘Beyaz Kasklılar’ Kimdir?

Suriye’nin Halep kentinde 2013 yılında kurulmuş olan sivil savunma örgütü, yaralıların enkaz altından çıkarılma faaliyetlerinde yer almış ve şimdiye kadar 60 binden fazla insanın hayatını kurtarmış gönüllülerden oluşuyor.

‘Beyaz Kasklılar’ ın sözcülerinden İbrahim El hac, bu yıl Nobel Barış Ödülü’nün Beyaz Kasklılar’a verilmesi için başlatılan ve George Clooney’in de desteklediği kampanya hakkında “Bizim amacımız aslında Nobel Barış Ödülü’nden ziyade Suriye’de savaşın sona ermesi.” ifadesinde bulunurken bir diğer sözcü Abdülrahman El Hassan ise, Suriye rejiminin İslamcı örgütlere yakın olmakla suçladığı Beyaz Kasklılar hakkında “Biz insanlara yardım etmeyi amaçlayan bir grubuz. Bizim sadece insani bir misyonumuz  var.” açıklamasında bulundu. El Hassan, grupta yer alan gönüllülerden 141’inin savaşta hayatını kaybettiğini de sözlerine ekledi.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.