Gerçek Olduğuna İnanamayacağınız 10 Sahil

Siz hiç siyah kuma sahip bir plaj gördünüz mü? Sahil denildiği zaman herkesin kafasında canlanan görüntüye ters köşe yaptıracak bu yerleri gördüğünüzde gerçek olduğuna inanamayacaksınız.

 

1. Siyah Kum Sahili Punaluu, Hawaii

Hawaii adalarındaki Punaluu Sahilleri, simsiyah kumları ile şaşırtıyor. Kumların renginin siyah olması, yapısında bazalt barındıran lavların okyanusa aktıkları anda soğumasından kaynaklanıyor.

gercek-olduguna-inanmayacaginiz-10-sahil1

2. Cam Sahil, Kaliforniya

Yıllarca çöp alanı olarak kullanılan bu sahil bir doğa mucizesi. Temizlik çalışmalarının sonucunda milyonlarca kırık cam parçası kalmış. Zamanla pürüzsüzleştirebilen okyanus sayesinde sahil artık Cam Kumsal’a dönüşmüş. Yerini cam çakıllara bırakan kum böylece ziyaretçilerine ilginç bir deneyim yaşatıyor. Bu camlardan heykel, takı ve koleksiyon yapanlar var.

gercek-olduguna-inanmayacaginiz-10-sahil2

3. Parlayan Sahil, Maldivler

Kıyıya vurmuş karanlıkta parlayan bu şeyler aslında kum değil. Küçük led lambalara benzeyen bu varlıklar Plankton canlıları. Sadece gece olduğunda değil stres altına girdikleri zaman da aynı bu şekilde mavi olarak parlıyorlar. Görüntüsü ise gerçekten harika.

gercek-olduguna-inanmayacaginiz-10-sahil3

4. Buzlu Sahil Jakolsarlon, İzlanda

Siyah çakıl taşları ve buz kütlelerinden oluşan bu sahil bir hayli ilginç. Büyük buzullardan kopan parçalar dalgaların etkisiyle sahile kadar gelmiştir. Buradaki buzlar kar görünümlü beyaz ve buz mavisi renklerine sahiptir. Kum ise volkanik hareketlerden dolayı siyah çakıl taşları ile doludur.

gercek-olduguna-inanmayacaginiz-10-sahil4 gercek-olduguna-inanmayacaginiz-10-sahil5

5. Koekohe Sahili, Yeni Zelanda

Ejderha yumurtasına benzeyen ve Moeraki Boulders adı verilen büyük kayalar suyun binlerce yıl boyunca yaptığı aşındırmayla oluşmuş.

gercek-olduguna-inanmayacaginiz-10-sahil6

6. Deniz Kabuğu Sahili, Avustralya

Denizin çok yüksek bir tuz oranına sahip olması nedeniyle istiridyeler çok fazla doğal avcıyla karşılaşmadan çoğalmışlar ve sahile vurarak kumu istiridye kabuklarıyla doldurmuşlardır.gercek-olduguna-inanmayacaginiz-10-sahil8

gercek-olduguna-inanmayacaginiz-10-sahil13

7. Yeşil Kum Sahili Kourou, Fransız Guyanası

Dünyada tek olma özelliğine sahip bu kum yeşil renkte! Bölgedeki volkanik hareketler sonucunda lavların denize dökülmesiyle bu gördüğünüz yeşil kum oluşmuş.

gercek-olduguna-inanmayacaginiz-10-sahil9

8. Devler Kaldırımı Sahili, İrlanda

60 milyon yıl önce oluştuğu düşünülen bu sahilde kum yok.Volkanik hareketler sonucu bu sahil dev basamaklı şekilli kayalıklardan oluşuyor.

gercek-olduguna-inanmayacaginiz-10-sahil10

9. Pembe Kum Sahili, Bahamalar

Adından da anlaşılacağı üzere pembe renkli kumlarla kaplı metrelerce uzunlukta bir kumsaldan oluşuyor. Dünyanın nadir yerlerinde bulunan bu pembe renkli kum, mercan taneleri, kırık deniz kabukları ve taş parçalarından oluşuyor. Pembe renk, ince ve mikroskobik bir canlı türünden geliyor.

gercek-olduguna-inanmayacaginiz-10-sahil11

10. Kubbeli Sahil, Ribadeo, İspanya

Devasa kayalıklara sahip bu sahil binlerce yılda suyun, dalgaların kayaları aşındırmasıyla oluşmuş. Şuanki hali çok gizemli ve güzel gözüküyor.

gercek-olduguna-inanmayacaginiz-10-sahil12

1 Yorum

  1. Avatar

    linna

    16 Temmuz 2017 en 18:19

    that is not Bahamas. Pink sand beach

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.