Gerilim ve Korku Filmlerinin Usta Yönetmeni:  Alfred Hitchcock

Efsane yönetmen Alfred Hitchcock’un ölümünün ardından tam 35 yıl geçti. Yaşamı boyunca sinema tarihinde büyük izler bırakan İngiliz yönetmen, 81 yıla 70’e yakın film, dizi, Oscar ve birçok öyküyü sığdırdı. Ancak onun sinema tarihinde bıraktığı izler sadece yaptığı filmler yahut diziler değildi elbette. Şahsına münhasır tavırları, gizemli, ürkütücü hali ve kuşkusuz garip sözleri…  

“Yumurtalardan korkuyorum, korkmaktan öte, iğreniyorum. Beyaz üzerinde hiç delik olmayan şey. Hiç yumurta sarısından daha iğrenç bir şey gördünüz mü? Kan hoş bir kızıllığa sahiptir, ancak yumurtanın o sarısı iğrenç. Hiç tatmadım.”

Alfred Hitchcock Aims

Londra doğumlu Alfred Hitchcock, mühendislik eğitimi aldıktan sonra sinemaya yöneldi. Hitchcock’un 1920 yılında sinema endüstrisine attığı adım sinemanın alevlenmeye başladığı dönemlerdi. Özellikle Amerikan filmlerinin ve yönetmenlerinin ön plana çıkışı, sinemanın ticarileşmeye başlaması ve Amerikan film endüstrisinin kalıplaşan ihtişamlı filmlerinin en gözde zamanlarıydı. Böyle bir zamanda sinemaya onun gibi fark yaratan ve yeni bir soluk kazandıran yönetmenlere ihtiyaç vardı.

Kariyerindeki ilk adımı filmlerin ara yazı tasarımlarını yapmakla başladı. 1922 yılında ilk filmi “No. 13” çekti. 1929 yılında çektiği İngiltere’nin ilk sesli filmi olan Blackmail’a kadar da birçok filme imza attı. Artık İngiltere’de ve sinema endüstrisinde tanınan bir isim haline gelmişti. Filmlerinin öyküsü, kullanılan sözcükler,  oyuncu seçimi, kullandığı müziğin sahnelerle uyumu ve gerilimi son derece hissettirmesi, kamera açıları, dekor ve filmin kurgusu işindeki ustalığı gözler önüne seriyordu.

2389

Amerikan sinema endüstrisi onu da keşfetti. Sayısız yönetmenler gibi onun da yolu Hollywood’a düştü. 1941 yılında Hollywood’da çektiği ilk filmi Rebecca “En iyi film” dalında Oscar’a layık görüldü. Ölümüne kadar birçok film çeken Alfred Hitchcock sarışın kadınlara da ayrı bir önem verip filmlerindeki oyuncu seçimlerinde de sarışınlardan yana seçim yapıyordu.  

“Sarışınlar çok iyi kurban olurlar. Kanlı ayak izlerini gösteren bakir kar gibiler.”

Birçok yönetmenin atıf yaptığı meşhur banyo sahnesinde kullandığı oyuncu seçimi de açıkçası sözünü doğrular nitelikte.

psycho15

Hitchcock kendini de filmlerinde kısa aralıklarla göstermeye özen gösterdi. Muzip tavırlarıyla da filmlerine renk kattı. Onun bir diğer garip özelliği de çoğunlukla filmlerinin temalarında anlattığı kavramları inkar etmesi olmuştur. Amacının insanları eğlendirmekten başka bir şey olmadığını sık sık vurgulasa da eleştirmenler açıkça Hitchcock’un inkarlarını yalanlarlar. Onun filmlerine kesinlikle felsefi bir boyut kattığını dile getirirler. Hitchcock, 1976 yılına geldiğinde son filmi Family Plot’u çekti. Son zamanlarına kadar da tarzından ve tavrından hiçbir şey kaybetmedi. Ve tüm zamanların en iyi yönetmenlerinden biri olarak adını sinema tarihine kazıdı.

En önemli filmleri:

The 39 Steps (1935)

The Lady Vanishes (1938)

Spellbound (1945)

Notorious (1946)

Sranger on a Train (1951)

Rear Window (1954)

Vertigo (1958)

North by Northwest (1959)

Psycho (1960)

The Birds (1963)

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.