Gezegenin Kontrol Edilemez Güçleri ‘Süper Volkanlar’

Gezegenimizin müdahale edilemez süper güçleri onlar. Pek çok kez dünyada toplu yok oluşa neden oldular.

Süper volkanlar, şimdi ne durumdalar?

Araştırmacılar “süper volkan” patlamasının tahmin edilenden daha olası olduğu konusunda hem fikirler. İnsanlık olarak bu patlamaları durdurma veya geciktirme gibi bir güce sahip değiliz. Yalnızca izlemekle yetiniyoruz.

Gezegenin-Kontrol-Edilemez-Gucleri-Super-Volkanlar-1

Volkanın magma odasında ergiyik halde bulunan büyük hacimdeki magma, basınç artması durumunda litosferi (yerkabuğu) kırabilir.

Bir süper volkan patlaması, dev bir meteorun dünyaya çarpması sonucu ortaya çıkacak yıkımla birlikte yeryüzünün karşılaşabileceği en büyük doğal felaket olarak düşünülüyor.

Dünyaya gelmekte olan bir meteorun rotasını değiştirebiliriz ancak yukarıda da belirtildiği üzere, bir süper volkan için yapabileceğiniz hiçbir şey yok. Faaliyeti sırasında binlerce kilometreküp kaya, kül, toz, kükürt dioksit ve başka birçok gaz atmosferin üst tabakalarına fırlar ve kaplar.

Atmosferi kaplayan bu gaz ve toz bulutu neticesinde güneş ışınları dünyaya ulaşamaz ve dünya bir küresel soğumaya sahne olur. Bu durumun etkileri 7-8 yıla kadar sürebilir ve bu durum bitkilerin ölmesine (özellikle tarım ürünlerinin) ve ekosistemin çökmesine neden olabilir.

Gezegenin-Kontrol-Edilemez-Gucleri-Super-Volkanlar-2

Süper volkanlar ‘kaldera’ olarak isimlendirilirler çünkü, devasa çöküntüler olmaları nedeniyle dağ şeklinde değillerdir, kısaca örneklemek gerekirse Yellowstone Kalderası 10 km boyunda ve 30 km eninde devasa bir çöküntüdür.

Son süper volkan faaliyeti yaklaşık 74 bin yıl önce Endonezya’nın Sumatra bölgesinde bulunan Toba Gölü Kalderası’nda meydana geldi.

Gezegenin-Kontrol-Edilemez-Gucleri-Super-Volkanlar-3

Toba Gölü

Bu patlama sonucunda, atmosfere salınan gaz ve toz bulutu nedeniyle dünyada 6-8 yıl arası bir volkanik kış hüküm sürdüğü ve 3-5°C’lik bir küresel soğumaya yol açtığı biliniyor. Bir süper volkanın faaliyeti, sıradan bir volkan patlamasından 10-100 kat daha etkili oluyor. Araştırmalar, bilinen en büyük süper volkan Yellowstone’un, her 600 bin yılda bir faaliyete geçmiş olduğunu ortaya koyuyor. Son olarak ise 640 bin yıl önce patlamış.

Yellowstone 2004 yılından bu yana rekor derecede yükseldi. Bu devasa gücün patlaması sonucunda kısa vadede Amerika’nın üçte ikisi yaşanamaz hale gelebileceği düşünülüyor.

Gezegenin-Kontrol-Edilemez-Gucleri-Super-Volkanlar-4

Yellowstone

Sayısal verilerle belirtmek gerekirse; Yellowstone’un tabanı son 3-4 yıllık süre zarfında 23 santimetre yükseldi. Bu durum düzenli olarak kayıt altına alınmaya başladığı 1923’ten bu yana rekor bir yükselim olduğunu ortaya koyuyor.

Patlama için tarih verebilmek mümkün değil ancak yakın zamanda olacağı tahmin ediliyor. Bu yakın zaman bin yıllar mertebesinde olabilir, zira insan yaşamı için çok uzun görünse de dünya için yakın bir zaman.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.