Gezginlerin Kullandığı Telefon Uygulamaları

Seyahate çıkmadan önce ve seyahat sırasında gezginlerin işini kolaylaştıracak, telefonlarında kesinlikle olması gereken uygulamalar vardır. Bu uygulamalarla kolaylıkla kalacak yer ayarlayabilir, gitmek istediğiniz yerlerde ulaşım seçeneklerine ulaşabilir ve kaybolmanızı engellemek için haritalara bakabilirsiniz.

1. Booking

gezginlerin-kullandigi-uygulamalar1

Bulunduğunuz yerde en uygun otel seçenekleri sunan uygulamayla indirimli oteller listeleniyor ve böylece karar vermeniz kolaylaşıyor. Özellikle fırsatları yakalayanlar için çok uygun fiyata geliyor. 750,000 otel, daire ve daha fazlasına bu uygulamadan ulaşabilirsiniz.

2. Couchsurfing

gezginlerin-kullandigi-uygulamalar2

Gittiğiniz yerde hostelde kalmak, ev kiralamak istemiyorsanız başkalarının evine misafir olabilirsiniz! Uygulamanın amacı dünyanın çeşitli yerlerinde seyahat ettiğinizde kalacak yer problemi yaşamamanızı sağlamak. Uygulamayı indirdiğinizde Facebook ile bağlanabiliyorsunuz. Ardından uygulama GPS ile sizin yerinizi tespit ediyor ve yakınlarda evini misafirlere açmış olan insanları görebiliyorsunuz. Bu sayede hem şehrin yerlisinde kalarak orayı daha iyi tanıma şansına sahip olabilirsiniz. Dünyanın her yerinden arkadaşlar edinebilirsiniz.

3. Airbnb

gezginlerin-kullandigi-uygulamalar9

Otelde yerine ev kiralamayı düşünenler için hazırlanmış bir uygulama. Dairesini kiralamak veya odasını açmak isteyenler için de gerekli olan tüm araçları sunuyor. 200.000’i aşan daire veya oda, koltuk bulunuyor. Uygulamanın gezginlere sunduğu özelliklerden bazıları;

  • Tüm kiralık daire imkanlarını araştırabilme
  • Ev sahipleri ile iletişime geçme
  • Puanlama ve yorum atma olanakları
  • Hızlı ev tutma imkanları
  • Evlere dair fiyat ve fotoğrafları, imkanları görme

4. Skyscanner

gezginlerin-kullandigi-uygulamalar3

Havayolu şirketlerinin web sayfalarını kısa sürede tarayabilen bu uygulama, istediğiniz rotada en uygun fiyatlı uçak biletlerini bulmanızı sağlıyor. Direkt olarak havayolundan veya acentelerden de uygulama üzerinden biletlerinizi alabiliyorsunuz.

5. TripAdvisor

gezginlerin-kullandigi-uygulamalar4

TripAdvisor, seyahat etmek isteyip karar veremeyenlerin bir numaralı yardımcısı olabilen uygulamalardan biridir.Binlerce gezgin tarafından yapılan yorum, eklenen fotoğraf ve haritaları görüntüleyerek gitmek istediğiniz yer hakkındaki tüm bilgilere ulaşabiliyorsunuz. Seyahat yapmadan önce mükemmel bir plan yapmanızı sağlayan uygulamada 100 milyondan fazla yorum ve görüş bulunuyor. Gideceğiniz her yerde en ucuz uçak biletlerini, kalacak yerleri, harika restoranları ve yapılacak eğlenceli aktiviteleri bulabileceğiniz TripAdvisor, seyahat etmeyi sevenlerin Android cihazlarında mutlaka bulunması gereken uygulamalardan biri.

6. CruiseFinder

gezginlerin-kullandigi-uygulamalar5

20 Cruise hattı ve 200 gemiyi tarayarak, aradığınız gemi turu için en iyi kaynak uygulama. Bu uygulama gemi turlarının rota haritaları, Cruise gemisi fotoğrafları ve güverte planlarını sunuyor. Gemiyle seyahat etmeyi seviyorsanız bu uygulama tam size göre.

7. The Weather Channel

gezginlerin-kullandigi-uygulamalar6

Her 15 dakikada bir güncellenen sıcaklık, güneş doğuş ve batış saatleri, rüzgar hızı, uv endeksi, görüş mesafesi, çiy ve basınç değerleri hakkındaki bilgilere kolayca ulaşabileceğiniz bu uygulama sadece ülkemizde değil dünyanın her noktasındaki hava durumuna kolaylıkla ulaşabilmenizi sağlıyor. Uygulama haftalık ve aylık hava tahminleri de yapıyor. The Weather Channel, konum belirlemede 3G ve GPS bilgilerinizden yararlanıyor.

8. Google Maps

gezginlerin-kullandigi-uygulamalar7

En kullanışlı seyahat uygulamalarının başında gelen Google Maps, hiç kimseye sormadan GPS yönlendirmeleri ile yönünüzü bulduruyor. Gideceğiniz yeri belirttiğiniz zaman size bir rota çiziyor. İsterseniz otobüs, metro gibi ulaşım araçlarını da harita üzerinde görebilirsiniz.
Google Maps, internet ya da GPS bağlantısının olmaması halinde de çevrimdışı olarak daha önceki girişlere dayanarak oluşturduğu ön belleği kullanıyor. Böylelikle herhangi bir bağlantı olmadan da belli bölgelerin haritalarına ulaşabiliyorsunuz.

9. XE Currency

gezginlerin-kullandigi-uygulamalar8

Döviz kurlarını istediğiniz para birimine çevirmenizi sağlayan XE Currency, seyahat edenlerin en çok işine yarayacak uygulamalardan biri. İnternet bağlantısı sırasında en son güncellemeleri kaydeden program böylece bağlantı olmadığında da son değişiklikleri takip edebilmenizi sağlıyor. Dünya üzerindeki tüm para birimlerini barındırıyor.

BONUS: Sanat Karavanı

yalniz-seyahat-etmeye-yeni-baslayanlara-tavsiyeler4
Seyahate çıkmadan önce gezginlerin sitemizde bulunan seyahat bölümüne kesinlikle uğraması ve yazılara bir göz atması gerekiyor.

Nazlıcan Yazıcı

Hacettepe Üniversitesi sanat tarihi öğrencisi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
SHIGEO FUKUDA

"Tasarımda yüzde 30 ağırbaşlılık, yüzde 20 güzellik ve yüzde 50 absürtlük olması gerektiğine inanıyorum." Japon Grafik Tasarımcı 1932 de Tokyo’da...

Kapat