Gırgır Dergisi Kapatıldı!

Ünlü mizah dergisi Gırgır, yayımladığı olay yaratan karikatürün ardından kapatıldı. Karikatürün çizeri ve yayımlayanlar hakkında Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı.

Sözcü gazetesi tarafından çıkartılan mizah eki Gırgır, son sayısında yer alan ‘Musa’ karikatürünün Musevilik ve İslam gibi dinlere hakaret içermesi nedeniyle büyük tepki toplamıştı. Olay yaratan karikatürün ardından Gırgır dergisi yayıncı şirket tarafından kapatıldı. Karikatürün çizeri ve yayımlayanlar hakkında ise soruşturma başlatıldı.

Yayıncı şirketin avukatı derginin kapatılmasına ve dergi çalışanlarının işten çıkarılmasına karar verildiğini belirterek açıklamasına şu sözlerle devam etti: ”Gırgır dergisinin son sayısında yayınlanan hoş olmayan karikatür nedeniyle yayıncı şirket Gırgır dergisinin kapatılmasına ve dergide çalışanların tamamının işten çıkarılmasına karar vermiştir. Bu karikatürün yayınlanması en başta toplumumuzu rahatsız ettiği gibi, yayıncı şirketi de çok rahatsız etmiştir. Karikatürün firmayı zor durumda bırakmak amacıyla kötü niyetli çalışan kişi veya kişiler tarafından yayınlandığını düşünüyoruz. Kasti bir tutum söz konusudur. Dini değerlerin aşağılandığı bu karikatür kötü niyetli bir tutumla çizilerek, yayıncı şirkete danışılmadan, adeta gizlenerek, son anda habersizce yayına verilmiştir. Bunu yapan çalışanlar dini değerleri aşağılamak suretiyle suç işlemiştir. Buna sebep olan çizer ve çalışanlar hakkında yayıncı firma olarak Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunacağız.”

Yıllardır Gırgır dergisinin arka kapağını çizen karikatürist Deniz Kestane ise konu hakkında twitter hesabında yaptığı paylaşımda ”Malum karikatür ve durum ile ilgili bir şeyler söylemek isterim. Mizahın ayrıştıran ve inciten değil, birleştiren ve mutluluk veren bir argüman olmasından yanayım. Malum karikatürü ve çizerini kınıyorum. Malum karikatür yüzünden 25 kişiyi ekmeğinden eden yönetimi ayrıca kınıyorum.10 yıldır arka kapağını çizdiğim Gırgır, bugün itibarı ile yayın hayatına son verdi. Ne yöneticisi, ne editörü, ne de o karikatürün çizeri olduğum halde popüler çizeri olduğum için beni tehdit edenlere akıl fikir diliyorum. 10 yıllık yolculuğumda beni okuyan, kıymet veren tüm okuyucularıma sevgiler. Sizinle birlikte olmak çok güzeldi. Ben başka mecralarda kırmadan, incitmeden, üzmeden çizmeye devam edicem. Başka mecralarda yeniden karşılaşmak dileğiyle.” ifadelerine yer verdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.