Göbeklitepe Operası Sahneye Çıkmaya Hazırlanıyor

“2019 Göbeklitepe Yılı” etkinlikleri kapsamında, Devlet Opera ve Balesi (DOB) tarihin gizemini ve değerini yansıtan, opera ve balenin iç içe geçtiği büyük bir eserin hazırlığını tamamladı. Göbeklitepe, taşlardaki motiflerin yansıtıldığı dekoru, çarpıcı kostümleri ve 200 sanatçının sahnede olacağı prodüksiyonla sanatseverlerin karşısına çıkacak.

Proje kreatörlüğünü ve sanat yönetmenliğini Murat Karahan‘ın, rejisörlüğünü Gürçil Çeliktaş’ın yürüttüğü Göbeklitepe eserinin bestelerini Can Atilla, koreografisini ise duayen sanatçı Volkan Ersoy üstleniyor.

Çalışmaların son hızla devam ettiğini kaydeden Murat Karahan, “Devlet Opera ve Balesinin sanatçıları ve teknik ekibi çok başarılı. Göbeklitepe’yi operaya getireceğiz demiştik. Göbeklitepe’nin aynısını, üzerlerindeki en ufak motiflerin birebir kopyasını atölyemizde hazırladık” dedi.

Karahan, Türk operasına yeni bir bakış açısıyla ivme kazandırma adımlarının devam ettiğini, Troya ve Yeniden Doğuş eserlerinin ardından Göbeklitepe ile üçüncü adımı attıklarını söyledi. Ayrıca, balenin yarım saat kadar sahnede olacağı, bale ile operanın iç içe geçtiği bir prodüksiyon sunacaklarını aktardı. Ünlü balet Tan Sağtürk de Göbeklitepe’de bilge adama hayat verecek olmanın mutluluğunu yaşadığını dile getirdi.

Tüm biletleri tükenen eserin dünya prömiyeri ise Ankara Congresium’da 19 Şubat‘ta yapılacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.