Göbeklitepe’ye Beton Döküldü (Çiğdem Köksal Schmidt’ten Çarpıcı Açıklamalar)

Geçtiğimiz günlerde yeniden ziyaretçiye açılacağını duyurduğumuz Göbeklitepe’ye beton döküldüğü öğrenildi.

Hayatını kaybedene kadar Göbeklitepe kazılarını yürüten Klaus Schmidt’in eşi Arkeolog Çiğdem Köksal Schmidt konu hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Dünyanın en eski tapınak merkezi olarak kabul edilen Göbeklitepe, Şanlıurfa’da kent merkezine 18 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Neolitik döneme tarihlenen Göbeklitepe, Şanlıurfa Müzesi ve Berlin Alman Arkeoloji Enstitüsü işbirliğinde 1995 yılından bu yana inceleniyor. Gizemini çözmeye uğraşan uzmanlar tarafından yürütülen kazı çalışmaları 1995 yılından bu yana önemli bilgileri gün yüzüne çıkarmayı başardı. Göbeklitepe kazılarının uzun yıllar emek veren kazı başkanı Klaus Schmidt 4 yıl önce kalp krizinden hayatını kaybetmişti. Arkeolog eşi Çiğdem Köksal Schmidt ise Göbeklitepe’ye beton döküldüğü bilgisini sosyal medya hesabı üzerinden paylaştı.

Çiğdem Köksal Schmidt yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi:

“Benden başka kimsenin canı acımıyor mu? Burası Göbekli Tepe. Taze beton dökülen alanın yanı başında görülen F yapısı (Kaya tapınağı) adını verdiğimiz alan, üzerinde iş makinalarının eze eze bitiremediği alan da hemen bu neolitik döneme ait mimari kalıntıların üç metre ilerisinde, orada yüzeyde bir şey görmeyince altında da bir şey yok sanıyorlar ama orada da 15 cm derinlikte anakaya üzerinde neolitik döneme ait izler var. 2013 yılında başlayan ahşap yürüme yolu projesinin bir kısmını sökmüşler, neden, başka bir güzergah saptamamışlar. Yeni saptanan güzergah tam da Klaus’un ziyaretçi yoğunluğu yönelmesin diye ferah tuttuğu bir alanda. Eski tren yollarından kalma ahşaplarla yürüme yolunu aşağıdaki ziyaretçi merkezinin oraya kadar kesintisiz yapacağız, SİT alanına kesinlikle beton dökmeyiz, asfalt yapmayız demişlerdi Klaus hayatta iken. Onun yapılmasını istemediği, Göbekli Tepe’yi tahrip edeceğini bildiği her şeyi koştura koştura yapıyorlar. Bu sabah Göbekli Tepe’yi ziyaret ettiğimde nasıl hızlı bir tahribat vardı anlatamıyorum. Ben tahribat diyorum, onlar Doğuş yol yapıyor, proje böyle diyorlar. Bir tane arkeolog, Bakanlık Temsilcisi, Müze görevlisi yok alanda. Bir arkeolog neredeyse çevre gezisi yaparken bile ancak Bakanlık Temsilcisi ile hareket edebilirken, ihale alan inşaat şirketlerine SİT alanlarında süresiz dolaşım ve ne istersen onu yap izni mi veriliyor?”

Schmidt’in paylaştığı fotoğraflar ise şöyle:

Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Gündem Editörü.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.