Göçmen Anne ve Dorothea Lange

Konuşan fotoğraflardan biridir ‘’Göçmen Anne’’ fotoğrafı. ”Yoksul bezelye Toplayıcıları” isimli fotoğraf serisinde yer alsa da daha çok bu isimle bilinir Migrant Mother ( Göçmen Anne). Üzerinde çok konuşulan, fotoğraf okumaları ve taklit çekimleri yapılan bir fotoğraf. Annenin yüz ifadesi ve çocukları size o yaşamın zorluklarını yansıtır. Bu fotoğrafta yoksulluk sadece etkisi altına almaz sizi. Bir annenin hayatta kalma mücadelesini ve yaşam gücünü de görürsünüz.

Florence Owens Thompson (1903-1983) : Yıl 1936. Fotoğrafta gördüğümüz kadın 32 yaşında 7 çocuğu olan bezelye işçisi bir anne. Çocuklarının yakaladığı kuşları ve donmuş patatesleri yiyerek hayatta kalma mücadelelerini devam ettiren bir kadın. Amerika’nın ”Büyük Bunalım” dönemi kıtlık, yoksulluk ve birçok insanın açlık sınırında olduğu dönem. Bu  dönemden en çok etkilenenler ise göçmen olarak orada yaşayan inanlar. Thompson ailesi bu ailelerden sadece biri.

Dorothea Lange (1895-1965 ) : 1930’larda FSA’nın (Farm Security Administration, Tarım Güvenlik İdaresi) kırsaldaki yaşamı tespit etmek üzere görevlendirdiği 14 fotoğrafçıdan biri. Bu fotoğrafçıların amacı belirli tarım bölgelerinde çekim yapıp tespitte bulunmaktır.

Bu fotoğraf çekimlerinin sonunda değerlendirilen kareler durumun sanıldığından da kötü olduğunu, ciddi bir ekonomik krizin eşiğinde olunduğunu gösterir. Ortaya çıkan karelerden dolayı tehdit edilseler de fotoğrafçılar çalışmalarına devam eder. (Bu proje fotoğraf tarihindeki en büyük ve etkili projelerden biridir. 100.000 den fazla fotoğraftan oluşan bu büyük  koleksiyonun büyük bir kısmı Kongre Kitaplığında bulunur.)

İşte Dorothe’nın ve Göçmen Anne’nin yolu bu  fotoğraf projesi sayesinde kesişir. Dorothe başlangıçta arabayla tarlanın yanından geçip gider. Belli bir süre sonra geri döner. Uzaktan anneyi görüp yaşadıkları çadıra yaklaşmaya başlar. Yıllar sonra  o anı şöyle anlatır:

”Aç ve çaresiz anneyi görünce sanki manyetik bir güç ile ona doğru yaklaştım. Oradaki varlığımı, amacımı, kamerayı neden ona yönelttiğimi nasıl açıkladım hatırlamıyorum ama kadının bana hiç soru sormadığını hatırlıyorum. 5 kare çektim, her seferinde aynı açıdan daha da yaklaşarak. Adını ve geçmişini sormadım. Bana yaşını söyledi, 32 yaşındaydı. Etraftaki tarlalardan topladıkları donmuş sebzelerle ve çocuklarının yakaladığı kuşlarla yaşamlarını sürdürdüklerini anlattı. Yiyecek alabilmek için arabasının tekerleklerini daha yeni satmıştı. Eski püskü yıpranmış bir çadırda ona sarılmış çocuklarıyla oturuyordu. Benim fotoğraflarımın ona yardım edebileceğini düşünerek o da bana yardım etti. Bir bakıma bir eşitlik vardı. ‘’

Bu fotoğraf o dönemde yaşanan buhranı en iyi belgeleyen fotoğraflardan biri olmuştur. Bu ve benzeri fotoğraflar sayesinde göçmenlere yardım kampanyaları başlatılmış, yaşam şartlarını iyileştirmekle ilgili çalışmalar harekete geçirilmiştir.

gocmen-anne-ve-dorothea-lange-1

gocmen-anne-ve-dorothea-lange-2

gocmen-anne-ve-dorothea-lange-3

gocmen-anne-ve-dorothea-lange-4

gocmen-anne-ve-dorothea-lange-5

Dorothea Lange, ‘Göçmen Anne’, 1936; ve Floransa Owens Thompson kızları Katherine, Yakut ve 1979 yılında Norma, 43 yıl sonra.

silver Gelatin Print

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.