Gökten İnen Dehalar: Nikola Tesla

Bana daima trajik gelmiştir Tesla’nın hikayesi… Sonu mutsuz biten filmleri anımsatır. Çoğu dahinin kaderi bu trajedi sanırım, değerinin zamanında anlaşılmamasının yanında en büyük rakibinin isminin verildiği ödül (Edison Ödülü) kendisine lütuf edilmiştir(!) Günümüzde bile hala yavaş yavaş değeri anlaşılıyor Tesla’nın. Bilim geliştikçe, çalışmaları incelendikçe değer biçebiliyoruz ona. (Zamanın fazla ötesinde olmanın bir handikabı olsa gerek.)

Şimdiki zaman onlara ait olabilir, ama gelecek ki ben hep bunun için çalıştım, bana ait.”
Tesla

1856’da Orta Avrupa’da doğdu Tesla. Ailesinin dindar olması sebebiyle okuyup yazmasına sıcak bakılmamış ve kendi mahallesinde sıradan bir elektrikçi olarak ilk çalışma hayatına başlamıştır. (Bir mesleği pratikte öğrenmek çok şey katmış anlaşılan bu dehaya.) Babasının papaz olmasını istemesine karşın, Tesla daima mühendis olmak istemiş ve hastalandığı bir sırada “eğer mühendis olursam çok daha iyi olurum” diyerek babasını ikna edebilmiştir. Avusturya ve Prag’da matematik, fizik eğitimi almış, dil kurslarına gitmiş ve 6 dil öğrenmiştir.

Asosyal, aseksüel,  bazı söylentilere göre şizofren… Obsesyon ve anksiyete sorunları sebebiyle okulu yarıda bırakıp kendini ve hayatını tamamen bilime ve çalışmalarına adamış, toplamda 700 patent ile dünyada en çok patente sahip olan şahsiyettir.

Kuşkusuz, o olmasaydı endüstriyel-teknoloji alanındaki gelişmeler bu denli çabuk olmazdı.

“İnsan imkansızı başarabilir sözü yetersizdir çünkü insan imkansızın da ötesine ulaşabilir.”
Tesla

Gokten-Inen-Dehalar-Nikola-Tesla-1

İcatları ve İcraatları:

Tesla’nın döneminde ve yaşadığı kent Budapeşte’de kullanışlı ve verimli olduğu düşünülen doğru akım sistemi kullanılıyor ancak bu sistem sebebiyle kentteki çoğu yere elektrik ulaşmıyor, mum ile aydınlatılıyordu. Tesla bu sistemdeki eksikleri gördü ve bir arkadaşıyla parkta oturduğu sırada “manyetik alan şeması”nı tasarladı, böylece alternatif akım fikri ortaya çıktı. Kısacası günümüzde temelinde “manyetik alan şeması” yatan çoğu cihazı, ampulün icadını, alternatif akımı ve sonuçlarını bu dehaya borçluyuz.

Elektiriğin kablosuz olarak iletilebilmesini kanıtlaması sayesinde günümüzde kablosuz olarak kullandığımız birçok icat ve cihazın fikir babasıdır.

Florasan ampulünün üretiminden yıllar önce bu ampulü kendi laboratuarında kullanmış ve neon lambalarının temelini atmıştır.

Her ne kadar radyonun mucidi “Markoni” olarak bilinse de, radyoyu ilk olarak Tesla tasarlamış ve patentini almıştır. Ancak aldığı çoğu patent ve icadı için rekabete girmemiş ve gönülsüz de olsa bu icatların üretimine izin vermiştir.

İlk sensörü, röntgeni, araçlardaki hız göstergesini ve otomobil bujisini ateşlemeye yardımcı “bobin”i icad eden kişidir.

Günümüzde hala sırrı tam anlamıyla çözülemeyen kablosuz elektrik ile 40 km uzaklıkta bulunan 200 ampulü yakmayı başarmış bir bilim adamıdır Tesla.

Diğer gezegenlere ve yaşayan canlılara ulaşma düşüncesiyle uzaya sinyaller gönderen, Einstein kanıtlamadan önce maddenin aslında “enerji” olduğu fikrini belirten, döneminde hayal dahi edilemeyen hidroelektrik santrallerini kurmayı hedefleyen bir dahidir Tesla. Nobel Ödülü’nü kabul etmeyen bir dahidir. Dünyada ve tarih sayfalarında yer etmeyi amaçlamaktan çok, yaptıkları ve icraatlarıyla insanlığın gelişimine katkı sağlamayı görev bilmiş ve insanlık tarihinde büyük bir iz bırakmış şahsiyetlerin en başındadır.

“İnsan kalbini, bir mucidin kendi beyninin yarattığı bir ürünün başarıya ulaştığını görmesinden daha fazla heyecanlandıran bir şey olduğunu düşünmüyorum. Bu tür duygular insana yemeyi, uyumayı, arkadaşları, aşkı, her şeyi unutturuyor.”
Tesla

Edison ve Ampul’ün İcadı:

Hayatının ilerleyen yıllarında Amerikaya yerleşmiş olan Tesla, burada bir süre Edison’un yanında çalışmıştır. Edison ampulün patentini alıp bu icadı üzerinde çalışmaya başladığında bir konuyla ilgili Tesla’dan yardım istemiş ve Tesla’nın yardımı sayesinde ciddi meblağda kar etmiş ancak bunun sonucunda Tesla’ya vaat ettiği ücreti ödememiştir. (Hatta rivayete göre ölüm döşeğindeki Edison, Tesla’dan af dilemiş ancak Tesla ziyaret etmeyi reddetmiştir.)

En Büyük Hayali Wardenclyffe:

1900 yılında yatırımcı J.P. Morgan’ın desteği ile tüm dünya çapında bedava elektrik ve veri akışı sağlamayı hedeflediği yayın kulesidir. Yapımına başlanmış ancak bedava elektrik kullanımının doğuracağı sonuçlar ve çeşitli sebepler nedeniyle yatırım kesilmiş ve proje iptal edilmiştir.

Gokten-Inen-Dehalar-Nikola-Tesla-2

“Bırakın doğruları gelecek söylesin ve herkesi eserlerine ve başarılarına göre değerlendirsin.”
Nikola Tesla

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.