Google Onu Unutmadı/ Semiha Berksoy 109 Yaşında

Semiha Berksoy 109. yaşında Google tarafından unutulmadı. İlk opera sanatçımız olan Semiha Berksoy bir kez daha anıldı. İşte Google’dan Semiha Berksoy’un başarıları.

Semiha Berksoy Kimdir?

Türk operasının ilk hanımı olarak hatırlanan Semiha Berksoy, Türkiye’de profesyonel olarak opera söyleyen ilk Müslüman kadındı. 1910’da İstanbul Çengelköy’de doğan Berksoy, aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk yıllarında önemli bir kültür figürü haline gelen başarılı bir ressamdı.

Gençliğinden bu yana sanatsal olarak eğimli olan Berksoy, İstanbul’da müzik, drama ve görsel sanatlar okudu. Babası onu konservatuvardan çıkmaya ikna etmeye çalıştığında, tutkulu bir mektupla, “Beni ateşe veren ve ruhumun artmasını sağlayan bir şey buldum, bu sanat aşkı” dedi.

Berksoy, Türkiye’nin ilk Türk filmi olan İstanbul Sokakları filminde başrol oynadığında 21 yaşındaydı . Ayrıca, Atatürk’ün de katıldığı ilk Türk operası, Berksoy’u bünyesine katılmaya davet etti.

Berlin Müzik Akademisi’ne burs kazanan Berksoy, Almanya’da okudu ve Richard Strauss’un “Ariadne Auf Naxos” undaki liderliğini yaptı ve onu Avrupa’daki ilk Türk opera sanatçısı yaptı. Uluslararası başarısına rağmen, Ankara’nın ilk opera binasını kurması için eve döndü.

İmzalı makyajıyla tanınan Berksoy, Türk kültürünün simgesi haline geldi. Ayrıca, bir zamanlar kendiliğinden boyanmış bir kostümle yaptığı moda seçimlerinde zarfı zorlamasıyla da ünlüydü. 2003 Venedik Bienali gibi ünlü sergilerde sergilenen resimlerinde, genellikle sanatçının kendisini kişiselleştirdiği söylenen küçük bir kız resmedildi.

15 Ağustos 2004’te 94 yaşında ise vefat eden Berksoy, bir gün sonra İstanbul’da defnedildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.