Goree Adasına Yolculuk

Goree Adası Senegal’in Dakar bölgesinde bulunan oldukça küçük fakat tarihi açıdan önem arz eden turistik bir adadır. Halk arasında ‘köle adası’ deniliyor buraya. Bulunduğu konumdan dolayı toplanan kölelerin bu adada tutulduğu biliniyor daha sonra zamanla İngilizler ve Fransızlar adada yaşamaya başlıyor. Önemli olaylara ev sahipliği yapmış bu ada insana tarihi yaşatmakla kalmayıp okyanus kokusuyla sarılmış, renkli evleriyle egzotik bir atmosfer oluşturuyor.

Adanın ufak bir plaja sahip olması ise yapmış olduğunuz tarihi geziyi biraz eğlenceye çevirmek için güzel imkânlar sunuyor. Tekne kiralayıp adanın etrafında gezebilir, isterseniz denize girebilirsiniz plajda. Havanın sıcaklığından bir nebzede olsa uzaklaşılabiliyor böylelikle. Okyanusun tuzlu kokusu ise hiçbir zaman sizi terk etmiyor bu adada.

Goree-Adasina Yolculuk-1

Sokak aralarında çok sayıda kapısı bulunmayan evlerle karşılaşılabilir. Bu evler türlü el işçiliği, ressamlık yapan halkın sergileri niteliğinde. Ada sakinleri hem yeteneklerini sergiliyor hem de geçimlerine katkıda bulunuyor böylelikle. Resimlerin çoğu Afrika kültürüyle özdeşleşmiş, geleneksellikle süslenmiş fakat yer yer karşınıza Van Gogh kopyaları bile çıkabiliyor. Kapısı bulunmayan bu evlerde türlü resim ve el işleriyle karışılabileceğiniz gibi aynı zamanda adanın sıcakkanlı sakinleriyle de vakit geçirme imkânı bulabilirsiniz. Eskiden kölelik için hapsedilen insanların bir kısmının şu an resimlerle ve el işleriyle dolu olan odalarda tutulduğu gerçeği ise unutulmaması gerekenler arasında.

Goree-Adasina Yolculuk-2

Goree-Adasina Yolculuk-3

Seyahat rotanızı sizi daima farklı kültürlerle buluşturacak Goree Adası gibi yerlere yönlendirmeniz dileğiyle…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.