fbpx

Görkem Emir

Ben Görkem Emir.  Arkadaşlarım genelde Görk diye kısaltır. 1990 Kilis doğumluyum. Bir memur çocuğu olduğum için ülkenin neredeyse her yerinde yaşadım. Şu an Ankara’da yaşıyorum.

Çizgi olarak herhangi bir kurs veya akademik olarak eğitim almadım. Zaten kendini belli ediyordur çizgilerim. Kendimi bildim bileli çiziyorum ama çok net hatırladığım bir anım var 4-5 yaşlarında “Jaws” filminden çok etkilenip günlerce köpekbalığı çizdiğimi ve ansiklopedileri karıştırıp dinozorlar çizdiğimi hatırlıyorum.

Sanırım beni en çok tetikleyen şey o zamanlar izlediğim çizgi filmlerdi. Pokemon’un yaratıcılığa özenip kendi Pokemonlarımı çizmişliğim var. Tabi saklama alışkanlığım pek olmadığı için ufak tefek çizimlerimin sonu çöp oluyor.
İnsanın kendisini hep bilinçaltıyla yönettiğine inanırım. Bilinçaltımızdaki ufak tefek şeylerin kendi kendine harmanlanıp zamanı gelince bunu dışarı vurduğuna inanırım. Çizdiğim şeyleri buna yorarım.
Sanırım şu zamana kadar bir iki kere konu belirleyip çizdim onda da kanser oluyordum az kalsın diyebilirim.  Kasmayınca daha verimli oluyorum yani. O an ne hissediyorsam olaya fantastik ama olabilirliği de mümkün şeyi katıp karikatürize etmeye çalışıyorum. Balonsuz yazısız sadece çizgilerin bağırdığı espriler oluyor bunlar genelde. Absürt  şeyler çıkabiliyor ortaya ve insanlar bir karikatürden farklı anlamlar çıkarabiliyor işin en güzel yanı da bu bence.

Bazen anlatmak istediğim şeyi çizgiye dökmekte o kadar zorlanıyorum ki uykularım kaçabiliyor. Bazı çizimlerim de sonradan anlamsız gelebiliyor.  Zaten insan bu işte, kafasındaki şeyi tam olarak ortaya dökemiyor. Ama ulaşabildiğinin en iyisini yapmaya çalışıyorsun. Kendini bu şekilde geliştirebiliyorsun. Tam anlamıyla profesyonel yapmıyorum aslında bu işi. Bugüne kadar çeşitli fanzinlerde vinyet tarzında işler yaptım. Şu an devamlı olarak Lama dergisinde çiziyorum. İleride de mizahı sadece çizgiyle yapmaya devam etmek istiyorum.  Umarım dediğim gibi yapabilirim.

1 2 4 13 15 16 17 18 19 20 21 22

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.