Gotik Edebiyatın Prensesi: Ann Radcliffe

Gotik edebiyat türünün öncüsü olan Ann Radcliffe 9 Temmuz 1764’de Londra’da doğdu. Radcliffe’in hayatı hakkında pek fazla bilginin olmaması yazdığı türle yaşamını içselleştirdiğini söyleyebiliriz. Radcliffe’in eserleri her ne kadar canlı mekân betimlemeleriyle ve uzun seyahat sahneleriyle romantizmi çağrıştırsa da doğaüstü varlıkları kullanması onun eserlerini gotik türe daha da yaklaştırmıştır. Yazarın eserlerinde açıklanabilir doğaüstü olayları yazması 1790’larda gotik türe toplum tarafından saygı gösterilmesini sağlamıştır.

Radcliffe, gotik türde yazdığı eserlerin içine ahlaki değerleri ve kadın haklarını da yerleştirmeyi ihmal etmemiştir. Edebiyatçılara göre Radcliffe, gotik türün kurucusu ve en önemli temsilcisi olmuştur. Yazar, içlerinde Marquise de Sade, Alexandre Dumas, Victor Hugo, Baudelaire, Edgar Allan Poe, Sir Walter Scott, Dostoyevski’nin de bulunduğu pek çok yazara esin kaynağı olmuştur.

Radcliffe’in ilk eserleri olan Athlin ve Dunbayne Şatoları, Sicilya’da Bir Aşk isimsiz basılmıştır. Yazarın Ormanda Aşk isimli kitabı yazın dünyasında adını altın harflerle yazdırmış, Udolpho’nun Gizemleri ve İtalyan isimli romanları ise yazarın ününe ün katmış ve pek çok dile çevrilmiştir. Son romanı Gaston de Blandeville ise ölümünden sonra 1826 yılında yayımlanmıştır.

7 Şubat 1823 yılında dünyadan ayrılan Ann Radcliffe, sevenlerine miras olarak doğaüstü olayları bırakmıştır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.