GOTİK İLE BAROK MİMARİNİN BİRLEŞİMİ: St.Vitus

Çek Cumhuriyetinin başkenti Prag, tarihi ve mimarisiyle Orta Avrupa’nın en kıymetli şehridir. Prag sokaklarında gezerken kendinizi Orta Çağ’daymış gibi ya da Kafka’nın bir romanında bulunuyor gibi hissedebilirsiniz. Orta Çağ’dan günümüze kadar şehrin tarihi dokusu orijinalliğini koruyabilmiş ve bundan dolayı kışın dahi olsa turistlerin tercih ettiği bir şehir olmuştur.

Prag’da yer alan yapılarda gotik mimarinin en güzel örneklerini görmek mümkün. Şehrin en ihtişamlı yapısı kuşkusuz St. Vitus Katedrali’dir. Birçok kişi tarafından Prag Katedrali olarak biliniyor fakat asıl adı Aziz Vitus Katedrali’dir (Katedrala Suateho Vita).Prag Kalesi içerisinde yer alıyor ve şehrin hemen hemen her yerinden gözükebilir yükseklikte bir konuma sahip. Katedrale ulaşmak için uzunca basamaklar silsilesini geçmeniz gerekiyor. Katedralle karşı karşıya gelindiğinde ihtişamından, görkeminden ve muazzam detaylarından hayretler içerisinde bırakıyor ziyaretçilerini.

St. Vitus 1344 yılında 4. Charles tarafından yaptırılmaya başlanıyor aynı zamanda şehrin diğer bir ihtişamlı yapısı olan Karl Köprüsü’nün (Charles Bridge) de yapımına başlanıyor. 97 Metre olan katedralin yapımı sırasında yaşanan çeşitli aksiliklerden ötürü yaklaşık 600 yılda tamamlanabiliyor. Yapının görkemini gördüğünüzde bu kadar yıl sürmesinin sebebini hoş görebiliyorsunuz. Katedralin 600 yıl sürmesinden ötürü ilk ustası olan Fransız, katedralin mimarisini Fransız gotiği olarak tasarlıyor. Aradan geçen uzun yıllar sonrasında Peter Parler tarafından katedral 1929 yılında tamamlanıyor. Parley ailesi 14. yüzyılda Orta Avrupa’da çok etkin olan duvarcı ustalarıdır. Parley Ailesi katedralin Fransız tasarımının üzerine klerestori pencereleri uygulamıştır. Bazı kaynaklarda iç mekandaki tavan süslemeleri ile klerestori pencerelerin sıkıntılı bir atmosfer oluşturduğu geçmektedir. Ayrıca katedralin içerisinde Bohemya krallarının mezarları ve ulusal hazineler de bulunmaktadır. Hatta Charles Köprüsü’nde yer alan heykellerden biri olan Aziz John Nepomuk’un mezarı da katedral içersinde yer almaktadır.

St. Vitus hem gotik hem de barok mimariden özellikler taşıyan nefis bir mimari yapıdır. Prag şehri herkesin ölmeden önce mutlaka gezmesi gereken, St. Vitus Katedrali ise herkesin ölmeden önce mutlaka görmesi gereken yerlerdendir diyebiliriz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.