Gözlerden Uzak Bir Şekilde Bizim Dünyamızla Paralel Bir Dünyada Yaşayan Fareler / İsveç

‘Farelerin gözlerden uzak bir şekilde, bizim dünyamızla paralel bir dünyada hayatlarını sürdürdüklerini hayal etme fikri hoşumuza gitti. Ayrıca bir ‘insan’ eşyasına bakıp acaba bir fare bununla ne yapardı diye düşünmek eğlenceli bir deneyimdi.’ Bir röportajlarında söyledikleri bu cümleler aslında Anony Mouse’un fareler için yaşam alanları minyatürlerini yaratma fikrinin kıvılcımı olmuştu.

Kendilerini ‘Anony Mouse’ olarak çağıran, instagram sayfaları (https://www.instagram.com/ anonymouse_mmx/) dışında haklarında pek de bir şey bilmediğimiz minyatür meraklısı anonim bir sanatçı grubu İsveç sokaklarında bir farenin içine girebileceği boyutta küçük alışveriş alanları yaratmaya başladılar. Daha sonra yenilerinin eklenecek olduğunu duyurdukları fakat şuanda sadece bir fırın ve bir İtalyan restoranından oluşan bu gerçekçi minyatür dükkanlar görenleri hem şaşkına çeviriyor hem de yüzlerinde küçük bir gülümseme yaratıyor.

Üstelik yapılan dükkanlar sadece dış görünümden oluşan birer süs objesi olmanın çok daha dışında, fareler için hazırlanmış gerçek yiyeceklerden oluşan özel yemekler ve menüler, fare konser ve duyuru afişleri, küçük sandalyeler, masalar gibi detaylar da içeriyor.

Röportajlarına maskelerle katıldıkları bir dergi gerçek kimliklerini göstermelerini istediklerinde Anony Mous şöyle diyor ; ‘Bizim için bu küçük sahneleri yaratmadaki asıl neden bir parça mutluluk yayabilmek.Yarattığımız sahnelerin kendi içlerinde bir ilgi çekiciliği ve tanınmışlıkları var, ilgiyi onlardan kendimize çekmemiz gereksiz.’

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.