Grant Wood : Amerikan Gotik

Amerikan resim ikonu olan Grant Wood, kırsal yaşantıdan temalar içeren Regionalism (Bölgeselcilik) akımının temsilcisidir. Hayatının ilk yıllarını küçük bir kasabada geçirmiştir ve ilk resimlerini burada yapmıştır. Chicago Güzel Sanatlar Enstitüsü’nde eğitim görmüştür. Fransa ve Hollanda’ya gittiğinde resimlerini sonradan etkileyecek olan Rönesans üzerine çalışmalar yapmıştır. Bütün Amerika’yı kasıp kavuran büyük buhran zamanında kırsal bölgeleri gezerek gördüğü yerleri resmetmiştir. En ünlü eseri olan Amerikan Gotik, bir Amerikan ailesini konu almaktadır. İsmini görüp çok beğendiği gotik tarzlı bir evden alır.Ayrıca en çok kinaye ve parodisi yapılan eserlerdendir.

amerikan-gotik6

Bir çiftçi henüz evlenmemiş kızının önünde durmaktadır. İki figür de 19. yüzyıl Amerikan kıyafetleri içindedir. Mistik bir atmosfer içinde gotik bir pencerenin önünde duran bu insanlar, Wood’un kız kardeşini ve onun diş doktorunu temsil eder. İlk başta annesini model almak istemiş ama bu durum annesini strese sokacağı için vazgeçmiştir.

amerikan-gotik4
Adamın elindeki tırmık zor koşullar altındaki işçiliği, kadının arkasındaki çiçekler de evcilliği ve hizmetçiliği anlatır. Kadın, politik tarzdaki kıyafetiyle ve mimikleriyle dikkat çeker. Resmin genel görünümü ise tipik bir Amerikan ailesini yansıtır.Eserde oldukça rönesans etkileri görülür.

amerikan-gotik7amerikan-gotik3

Wood, çok beğendiği bu evi ve içinde yaşamasını hayal ettiği insanları resmetmiştir. Tamamen estetik kaygıyla yapılmıştır. Kısa bir süre içinde tanınan bu eser Amerika’nın simgesi haline gelmiştir. Chicago Sanat Enstitüsünde 1930’dan bu yana sergilenmektedir. Bugün bu beyaz ev Iowa’nın en önemli turistik yerlerinden biri olmuştur.

amerikan-gotik3

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.