Gülümsetirken Rahatsız Edebilmek: Antabus

Antabus: Alkol bağımlılığında kullanılan bir ilaç

Genç öykücü ve romancılarımızdan olan Seray Şahiner, üçüncü sayfa haberlerinde gördüğümüz, gördükten sonra sayfayı çevirip birden ünlülerin hayatına daldığımız, mecliste hangi siyasetçinin kime uçan tekme attığını okuduğumuz ama o üçüncü sayfada sonsuza kadar sıkışıp kalacak bir hayatı anlatıyor bize Antabus adlı romanında.

Daha önce iki öykü kitabı yayımlayan Şahiner, bu sefer Leyla adlı karakterinin etrafında şekillendirdiği romanını sunuyor bize. Hem de her sayfada yüzümüze tokatlar ata ata.

Gazetenin üçüncü sayfa haberi ile başlıyor roman. Birkaç satırlık haber koca bir hayata dönüyor sonra. Leyla, köyden İstanbul’a göçen bir ailenin kızı ve evden çıkması yasak… Sırf bu yüzden çalışmak istiyor ve konfeksiyon atölyesinde işe başlıyor. Aşık oluyor, tecavüze uğruyor, aldatılıyor… Fakat Leyla bunu öyle bir anlatıyor ki, siz romanı okurken gülümsüyorsunuz. İşte Şahiner’in de başarısı burada çıkıyor ortaya: “Gülümsetirken rahatsız edebilmek.” Finalinde siz üçüncü sayfa haberini geçtiğiniz gibi geçemiyor, hayata bir de oradan bakıyorsunuz. Leyla kendi ile dalga geçtikçe siz huzursuz oluyorsunuz. Biliyorsunuz ki o; küçük bir üçüncü sayfa haberi değil, koca bir toplumun özeti. Sustuklarımıza, susturulduklarımıza, görmezlikten geldiğimiz sokaktaki onca Leyla adına konuşup utandırıyor bizi Şahiner. Gülün diyor, bakalım daha ne kadar güleceksiniz…

“İnsan kimse yokmuş gibi yaşamayı öğreniyor. Mademki duyup duymazdan geliyorlar, yok sayıyorum ben de onları.”

antabus

Daha önce Gelin Başı ve Hanımların Dikkatine adlı öykü kitaplarında da kadınların yaşamlarına değinen Seray Şahiner, yine kendine özgü geliştirdiği dili ile Antabus adlı eserinde de aynı etkiyi sürdürüyor. Şahiner, önceki sezonlarda Kanal D’de yayınlanan Kayıp Şehir adlı dizinin senaryosunda da yazarlık yapmıştır. Bu dizide de İstanbul’un karanlık suretine değinilmiştir. Şahiner’in eserlerinin ortak yanı da bu işte. Hem hayatın karanlık dehlizlerinde kadınlığı anlatırken hem de sert bir tokadı gülümseme ile kondurabilmesi. Şu sıralar Ot Dergi ve BirGün Gazetesi’nde de yazılarını yazmayı sürdüren Şahiner, aynı zamanda öykülerini de tiyatroya uyarlıyor.

En son Antabus romanını tiyatroya uyarlayan yazar, tiyatro severlerden de tam not aldı.

Özetle Antabus; huzursuz bir gülümseme ile okunan tüm toplum gerçeğini, kadın olmanın zorluğunu, kadına şiddeti eşi benzeri bulunmayan bir dil ile anlatan bir roman.

Şimdiden keyifli okumalar!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.