Gündemde Sanat | Magazinden Sanata Vakit Bulabiliyor Muyuz?

Dikkat!

Bu yazı; genel olarak gündemimizi oluşturan, gözümüze sokulan magazin dünyasından, başkalarının hayatlarından ziyade daha sizden, daha bizden, daha evrensel bir şeyler içerir.


Dünya olanca hızıyla dönmeye devam ediyor bizse olduğumuz yerde saymaya hatta ne yazık ki geriye gitmeye devam ediyoruz. Geçtiğimiz aylarda Metin Hara ile Adriana Lima aşkı konuşuluyordu, uzunca bir süre gündemde yer aldı bu konu. Şimdi de çapraşık aile ilişkileri, aldatma hikayeleri televizyonda, internette neredeyse her yerde konuşulmaya, memleket meselesi gibi tartışılmaya devam ediyor. Peki bu konular bizi ne kadar ilgilendiriyor? Kendimiz dışında bir konu, toplumu aslında gerçekten ilgilendirmemesi gereken bir konu. Yanımızdan ele ele yürüyen bir çift bizi ne kadar alakadar ediyor? Ya da etmeli? O halde neden kafamızı kaldırıp yanı başımızda tüm insanlığı ilgilendiren konuları düşünmek, irdelemek, çözüm üretme çabasına girmek yerine iki insanın aşk hayatını, aile özelini, aldatma hikayelerini konuşuyoruz?

O yüzden daha fazla ‘bizim olmayan’ hayatları konuşmayı bırakıp yaratabileceğimiz hayatlara bakmaya ne dersiniz? Odak noktasında yaratımın olduğu, bireyden topluma toplumdan bireye inebileceğimiz, üstüne düşünüp yenilikler yapabileceğimiz, umutlar yeşertebileceğimiz, umutsuzlukları da tüm gerçekliğiyle anlatabileceğimiz bir alan. ‘Sanat’ mesela.

Son aylarda sanat dünyasında neler oluyor, ne kadarını biliyoruz? En bilinenden ve ilk duyduğumuz anda içimizi burkan bir haberden başlayabiliriz. ‘Beyoğlu Sineması Kapanıyor!‘ Beyoğlu Sineması, 1989 yılından bu yana varlığını koruyan, ‘farklı filmler de olsun’, ‘boş vakti doldurma çabasındaki filmler yerine düşündüren, sorgulatan filmler izletelim’ mantığıyla ayakta kalmaya çabalıyordu. Yılların, çocukluğumuzun, gençliğimizin sineması daha geçen ay ‘maddi sebepler nedeniyle’ kapanma kararı almıştı. Elbette yaşananların, maddi çıkmazların arkasında daha büyük sorunlar var. Toplum olarak artık çok daha az ‘görüyoruz’, sürekli bakıyor ama ‘görmüyoruz’. Çok fazla ‘duyuyoruz’, sürekli duyuyoruz ama ‘dinlemiyoruz’. Hiç durmadan konuşuyoruz ama konuştuklarımızın nereye vardığını ne kadar ‘düşünüyoruz’? Ya da neye yaradığını, ne için düşündüğümüzü… Hal böyle olunca sanatta da adım adım geriye düşüyoruz ne yazık ki. Sinemaların, tiyatroların sayısı her geçen gün azalıyor… Elbette arttırma çabası gösteren, ‘hala umut var’ diyen, sanatın birleştirici gücünü hatırlayan ve bu yolda emek veren insanlar var. Beyoğlu Sineması’nın kapanma kararından vazgeçmesi de böyle bir çabanın sonucudur. Sinema yazarı Cem Altınsaray’ın öncülüğünde başlatılan kampanyayla yeniden ayağa kaldırılmaya çalışıyor Beyoğlu Sineması. Tabii Cem Altınsaray ile birlikte binlerce destekçinin sayesinde…

45 yıllık Şişli Tiyatrosu da kapılarını kapatma kararı aldı daha geçtiğimiz günlerde. Adile Naşit, Gönül Ülkü, Gazanfer Özcan gibi çok sayıda usta sanatçının emek verdiği, sahne aldığı, bin bir anıyla dolu Şişli Tiyatrosu. Ve en ilginç tarafı da tiyatroyu ‘depo ve sauna’ yapmak için isteyenler olması. Tiyatro! Depo ve sauna?

İşte bu düşünceden arınmamız gerekiyor öncelikle, bakış açımızı değiştirmemiz gerekiyor. Yetmiyorsa bakış açımızın yanı sıra baktığımız yeri de komple değiştirmemiz gerekiyor. Ne ile neden ilgileniyoruz? Medyada, orada, burada ne gösteriliyor bize? Ne sunuluyor? Buna ihtiyacımız var mı? Diye sorgulamak gerekiyor. Sorgulamadığımız noktada kurban konumuna geçiyoruz çünkü. Yalnızca evden işe işten eve; yemek ye, televizyon izle, uyu şeklinde bir hayatı ‘normal’ ve ‘huzurlu’ kabul ediyoruz. Oysa başka bir yaşam mümkün. Sanata eğilirsek, sanata azıcık bile olsa ilgi gösterirsek bu emek zaten ruhta bir dönüşümü başlatıyor. Hala zaman varken, hala hayatta güzel şeyler olmaya devam ediyorken ‘bizim olan hayatlara’ dikkat kesilmemiz, daha fazla özeni ‘kendimize’ ve mühim parçamız olan ‘sanata, sanatçıya’ göstermemiz dileğiyle…

Dikkat!

Yazı bitti. Umarım gündemdeki ilişkileri kurcalamak yerine kendinize bir iyilik yapıp aşağıdaki şarkı eşliğinde sevdiğiniz herhangi başka bir şeyle ilgilenirsiniz. Çünkü güzeli ve güzellikleri hak ediyorsunuz.

Sanatla kalın…

Manşet görseli: Faith Ringgold

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.