Gündüz Savaşçı, Gece Sanatçı: Suriye’nin Banksy’sinden Duvar Resimleri!

Ebu Malik el-Şami gündüzleri rejime karşı silah kaldırırken, geceleri boyalarını savaşa karşı bir silah olarak kullanıyor.

Suriye’nin başkenti Şam’ın 10 km dışında, durmaksızın atılan bombalardan yerle bir olmuş, elektrik, gıda ve hatta suyun bile olmadığı Deraya’da yaşayanlar, 2014 yazında bir sabah uyandıklarında gerçek hayatla tezat oluşturan bir duvar resmi gördüler. Bir binanın yıkılmış duvarında, kuru kafaların üstünde yükselen ve duvara “umut” yazan bir kızın resmiydi bu. Bu resim, sokak sanatçısı el-Şami’nin, siyasi ve eleştirel resimleriyle dünya çapında tanınan İngiliz sokak sanatçısı Banksy’ye benzetilmesine yol açtı.

suriye-sokak-sanati-2-1

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, onun da resimleri Banksy’ninkiler gibi bir gecede ortaya çıkıyor, ama çizdikleri sadece Suriye’deki dehşet verici savaşla ilgili. 2014 yazından bu yaza kadar resimleri, Şam kırsalındaki Deraya’da yaklşaık 30 yerde ortaya çıktı. Şu an 22 yaşında olan Şami’yi, 2014’te tanıştığı “Deraya’nın Gözü” lakaplı sanatçı Majd sokak sanatı yapması için cesaretlendirmiş. Büyük bir evin yıkılmış duvarlarına yaptığı ilk resimde, küçük bir kız savaşa gitmeye hazırlanan bir askere hedef tahtasına çizilmiş bir kalbi gösteriyor, sevgiyi “öğretiyor”.

suriye-sokak-sanati

Şami’nin boya bulması ilk etapta zor olmuş. Deraya’nın sanat malzemeleri satan tek dükkanı da yıkılan yerlerden biriymiş. Ama dükkan sahibinden izin alarak, Majd, Shami ve diğer sanatçılar yıkıntılar arasına dalarak boya ve fırça aramışlar. Deraya’da geçirdiği iki yıl boyunca 30’dan fazla duvar resmi çizen Şami  çatılarda çalışmanın vurulma açısından tehlikeli olduğunu söylüyor ve ekliyor: “En iyi zaman kasabanın sakin olduğu gün batımı ya da gün doğumu zamanları. Bazen de geceleri resim yapıyorum, dolunay zamanı ay ışığını, bazense cep telefonumun ışığını kullanıyorum. Aslında çok yorucu. Her gün cephede savaşıp, serbest vaktim olduğunda da duvar resmi ve çizimler yapıyordum”.

Ocak 2016’da arkadaşı Majd öldürüldü. Suriye ordusu Ağustos ayında Deraya’yı muhaliflerden aldı. Şami de diğer yüzlerce muhalif gibi buradan ayrılarak kuzey kenti İdlib’e gitti. Sokak sanatı, özellikle duvar resmi, çok kısa ömürlü. Ordunun eline geçen Deraya’da Şami’nin resimlerinin zamana direnebilmesi çok zor. Bu yüzden Deraya’dan ayrılmadan önce Şami tüm resimlerinin fotoğraflarını çekti. Sokak sanatına da İdlib’de devam ediyor.

suriye-sokak-sanati-6

suriye-sokak-sanati-4

suriye-sokak-sanati-3

suriye-sokak-sanati-2

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.