Güneş’in En Yakından Çekilmiş Fotoğrafları Yayınlandı

NASA ve ESA, galaksimizin en büyük yıldızı Güneş’in şimdiye kadar çekilmiş en yakın fotoğraflarını paylaştı.

Etkileyici fotoğraflar, geçen ay ESA’nın (Avrupa Uzay Ajansı) geliştirdiği Solar Arbiter uydusu tarafından Güneş’in yaklaşık 75 milyon kilometre uzağından çekildi. Bu, yaklaşık olarak Dünya ile Güneş arasındaki mesafenin yarısına denk geliyor.

Avrupalı ve ABD’li bilim insanları, yörüngenin ilk görüntülerinin Güneş’in gizemli dış katmanlarına yeni bir ışık tuttuğunu söyledi. ESA Solar Orbiter Proje Danışmanı Dr. Daniel Müller, “İlk görüntüler beklentilerimizi aşıyor. Daha önce ayrıntılı olarak gözlemleyemediğimiz çok ilginç olayların ipuçlarını yakaladık” ifadelerini kullandı.

Diğer taraftan, fotoğraflarda Güneş’in yüzeyinde yer alan “kamp ateşleri” adı verilen mini Güneş patlamaları görülüyor. İngiltere Uzay Ajansı’nın astronomi başkanı Dr. Caroline Harper, bilim dünyasının, Güneş patlamalarından milyonlarca kat daha küçük kamp ateşlerinin varlığı nedeniyle heyecanlandığını belirterek, “Kamp ateşlerinin işlevini şu anda gerçekten bilmiyoruz ama Güneş’in dış tabakasındaki koronal ısınmada rol oynayabileceklerine dair teorilerimiz var” dedi.

Video için:

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.